POSLEDNJI SUSRET SA ĐOŠOM: Novosti na snimanju serije Nemanjići

Bojana Jovanović

22. 06. 2017. u 10:35

Donosimo vam poslednji razgovor koji su "Novosti" imale sa popularnim Đošom, tokom snimanja serije "Nemanjići" sredinom marta

ПОСЛЕДЊИ СУСРЕТ СА ЂОШОМ: Новости на снимању серије Немањићи

Foto: Goran Šljivić

Glumac Bogoljub Mitić (49) iznenada je preminuo danas, saznaju "Novosti" iz pozorišta u Leskovcu.

Donosimo vam poslednji razgovor koji su "Novosti" imale sa popularnim Đošom, tokom snimanja serije "Nemanjići" sredinom marta.

VIJUGAVI put kojim smo u sredu ujutro prošli pored manastira Studenice odveo nas je pravo u priču o Nemanjićima. Planine, šume, reka Studenica, likovi i koliba sa kraja 12. i početka 13. veka. Oči u oči sa Stefanom Prvovenčanim, koji je, sa okrvavljenim povezom na glavi, garav, ogrnut kožnim plaštom, sa sabljom za pojasom stajao pred nama.

Slika druga. Kostimograf Stefan Savković, zadužen za seriju "Krunisanje Stefana Prvovenčanog: Prva nemanjićka kraljevina", prilazi Vojinu Ćetkoviću, koji tumači Stefana Prvovenčanog, i zateže mu gornji deo poveza.

Kao jedina novinarska ekipa prisustvujemo snimanju prvih kadrova ove dugo očekivane serije, rađene u produkciji RTS, u režiji Marka Marinkovića i prema scenariju Gordana Mihića. Snimanje bi trebalo da potraje do avgusta, prva epizoda biće prikazana za Novu godinu, a serije emitovana 2018.

Producent Miško Stevanović želi nam dobrodošlicu, a mi se već osećamo kao da smo deo srpske istorije. Prilazi i Nada Šargin, u dugoj haljini sa uvojcima koji ne pokrivaju ogrebotinu na obrazu, dok proplankom šeta Vučić Perović, ponavljajući tekst. Reditelj Marinković utišava sve, najavljuje probu. Sve troje ulaze u kadar, u ugljarevu jamu. Ispred nje su Olivera Viktorović i Bogoljub Mitić, bračni par ugljara, koji sedi oko vatre, za kazanom, vidno zabrinut... Stefan ranjen leži pored ognjišta, a Raška mu pridodaje toplu kašu...



* Bogoljub Mitić u jednom od prvih kadrova,Foto Goran Šljivić


Kadar je posle nekoliko proba snimljen, a mi prilazimo Mitiću, kog svi u ekipi zovu Đoša, po liku koji je tumačio u seriji "Porodično balgo".

- Moj lik je bio ratnik, ali je pobegao u šumu da pravi ugalj, da bi sačuvao sina - kaže nam Mitić.

- Nisam se ni nadao da će sina da mi odvedu u rat, hoće da pogine za Srbiju, a ja sam pacifista. Imam sreće da ponovo snimam za RTS, koji jedini radi ozbiljnu seriju.


* Olivera Viktorović, Foto Goran šljivić

Vojin Ćetković ističe da je prijatno iznenađen dobrim uslovima rada, što je čudno za današnju produkciju.

- Imali smo i borilačke i jahačke i kostimografske i rediteljske probe, pa nisam iznenađen - objašnjava Ćetković. - Stefan je u ovoj sceni ranjen, a priča se dešava osam dana posle bitke oko srpskog prestola, u kojoj je bio oči u oči sa svojim rođenim bratom Vukanom, gde je i poražen - jedva je izvukao živu glavu, pa odatle kreće u bekstvo, nabasava na kolibu kod ugljara.


* Vojin Ćetković u ulozi Stefana Prvovenčanog,Foto Goran šljivić

Reditelj Marinković zadovoljan je prvim kadrovima i pretpostavlja da će ga impresije i uzbuđenje stići tek kasnije, kada se vrati u hotel. Smatra da će mu najzahtevnije, organizaciono i rediteljski, za snimanje biti bitke sa konjicom i pešadijom.



- I sam sam sada naučio mnoge stvari pripremajući se za ovaj projekat, a cilj serije je da zainteresuje sve, pogotovo mlade ljude, za to vreme i događaje - kaže Marinković. - Da bi ih proučavali na drugi način, ne TV formom, već izučavanjem istorije. Moja generacija je rasla pod velikim uticajem zapadne kulture, o kralju Arturu smo znali više nego o Nemanjićima, a imamo autentičnu istoriju koju drugi, veći narodi, fabrikuju.


Nakon našeg razgovora ekipa se seli na drugi set, nekoliko kilometara uzvodno. Idilični huk vodopada i mekane proplanke prekidaju krici. Četiri muškarca, razbojnika, iskočila su iz grmlja i bacila ribarsku mrežu na dve devojke. One prestravljeno viču, braneći se, na šta ih podstiče i Bojana Šutić, pomoćnica reditelja, rečima: "Devojke, borba za život, vrištite!"

- Ma, devojke su super, a momci kao da nikad nisu vijali žene po livadi - dobacuje neko iz ekipe, na šta su se svi grohotom nasmejali.



BRADIĆ: IZAZOV ZA RTS

- POSEBNO sam uzbuđen jer je ovo prvi dan, što nas sve izrazito motiviše za buduće poslove - kaže Nebojša Bradić, glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa RTS. - U ovom poslu se RTS posle dugo vremena pojavljuje kao neko ko je od početka do kraja nosio i realizuje ovu ideju, što je poseban i važan izazov za svaku televiziju. Po prvi put se radi igrana serija srednjeg veka, čak i u oblasti filma nemamo puno proizvoda koji bi na neki način mogli da budu putokaz i uzor, sa željom da se ovaj serijal nastavi i u nekim drugim projektima koji će za temu imati srednji vek.


KOPAONIK

SERIJA će se snimati na 240 lokacija, a prva sledeća je Kopaonik, kako bi se uhvati poslednji dah zime, a kamera zabeležila grudvanje i sankanje Nemanjine dece.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

dan

22.06.2017. 13:49

Što se tiče kralja Artura, on je polumitsko biće. Ako je postojao, živeo je oko 7. veka naše ere, posle povlačenja Rimljana (koji se pominju i u filmu o kralju Arturu). Znači mnogo pre Nemanjića.

Poređenje

22.06.2017. 15:53

Treba porediti Evropsko vreme iz doba kada su bili Nemanjići a to je 13 i 14 vek a ne doba ranog srednjeg veka! Isto tako, ne vredi porediti sa kasnijim periodom jer se sve potpuno menja i dolazi do novog rasporeda snaga gde zemlje na Atlantiku dobijaju veču moć. Drugo, kako je rešen problem jezika. Kraljice su bile strankinje koje nisu znale tadašnji srpski jezik. razgovor se verovatno vodio na Grčkom ili Latinskom koji su učeniljudi morali da znaju.

Sveta

22.06.2017. 22:19

Srpske države na Balkanu su postojale i pre Nemanjića. Sveti Sava je svojim radom i delima ostavio neizbrisiv trag o Srbima i Nemanjićima a brojnost zapisa iz toga doba nisu mogle mnoge okupacije da unište. Verovatno postoje brojni dokazi o srpskim državam i pre Nemanjića ali su skrivene u privatne zbirke i strane muzeje naročito Zapadne a takođe i u Vatikanu. Da nije uništena Aleksandrijska biblioteka a i 1941.narodna biblioteka siguran sam da bi ova tvrdnja bila potkrepljena.....