Tajna jugoslovenskog roka
28. 03. 2017. u 14:03
Kultna novotalasna grupa "Luna" okuplja se povodom objavljivanja monografije

Foto: Promo
PROŠLO je 20 godina, a njih četvoro su zvučali potresno dobro. Te pesme, male tajne jugoslovenskog roka, plovile su nad livadom, a meni su se vraćale slike. Prošlo je mnogo otkad su mi na koncertu grunule suze - zapisao je Petar Janjatović posle (prethodnog) velikog "povratka", odnosno okupljanja grupe "Luna" zarad nastupa na novosadskom "Egzitu" 2004.
Minulo je od tada više od decenije, a novosadska novotalasna grupa će ponovo "oživeti" posle tolikih godina ćutanja i povodom objavljivanja monografije "Ogledala Lune" ("Društvo ljubitelja popularne kulture"), održati još dva koncerta. Najpre će, 31. marta, "uskrsnuti" u beogradskom "Mikser hausu", da bi se naredne večeri 1. aprila vratili kući i zasvirali i u svom Novom Sadu, u studiju "Firči tink tenk".
Grupa "Luna" je postojala dve godine, od jeseni 1981. do jeseni 1983, a Slobodan Tišma, Zoran Bulatović, Ivan Fece Firči i Jasmina Mitrušić su za to vreme održali 15 koncerata, izdali album - i nestali sa scene. Objavljena 1984. u 920 primeraka za mariborski "Helidon", njihova ploča "Nestvarne stvari" davno je stekla status nezaobilaznog dokumenta jugoslovenske rok avangarde i danas na aukcijskim sajtovima dostiže rekordne cene.
Predrag Popović i Saša Rakezić su "Lunu" pratili početkom osamdesetih za "Džuboks", Goran Tarlać ih nikada nije gledao, a u godini kada je ova kultna ploča nečujno proslavila 30. rođendan, njih trojica su počeli da beleže razgovore sa nekadašnjim članovima benda. Posle trogodišnjeg istraživanja, 70 sati intervjua, obimne potrage za starim fotografijama, izgubljenim snimcima, zaboravljenim imenima i datumima, autorska trojka istakla je svedočanstvo o meteorskom usponu i sagorevanju jednog velikog benda.
Kičmu knjige čine intervjui sa Minom, Firčijem, Baletom i Tišmom, "Luninim" saradnicima, poštovaocima i prijateljima, uz mnoštvo fotografija, uglavnom sa nabujale novosadske novotalasne scene. U posebna poglavlja "Ogledala Lune" spadaju tekstovi pesama, citati iz recenzija, izveštaja i intervjua, stripovi inspirisani "Lunom", a poklon uz knjigu je remasterovani disk "Nestvarne stvari". Tematski okvir "Ogledala Lune" nisu samo dve godine grupe, već životi njenih članova pre i posle toga: Tišma se vratio pisanju, čija je kruna bila NIN-ova nagrada 2011, Mina se posvetila klasičnoj muzici, komponovanju i pedagogiji. Nakon što su po 10 i 15 godina proveli u Njujorku, gde su sa gradilišta stigli i do svirki u legendarnom klubu "CBGB", Bale danas živi u gradiću Alberobelo na jugu Italije i bavi se muzikom i pozorištem, dok se Firči vratio u rodni grad, gde je osnovao "Firči tink tenk" studio. Poslednjeg dana marta ponovo će se okupiti u Beogradu i pokazati nam zašto su pre tri i po decenije važili za čudo tog vremena i svog grada.
PROMOCIJA KNjIGE PRE SVIRKE
JEDNOČASOVNI koncerti 31. marta u Beogradu i 1. aprila u Novom Sadu počinju oko 21 čas, a od 19.30 na oba mesta su predviđene promocije "Ogledala Lune" Predraga Popovića, Saše Rakezića i Gorana Tarlaća.