Janjatović: Sve prolazi, rokenrol traje večno

Ivan Lovrić

04. 06. 2016. u 21:21

Novinar Petar Janjatović o knjizi "Eks-Ju rok enciklopedija 1960-2015": Ovu muziku vole svi, od dece pa do najstarijih ljudi. Lepo je biti rokenrol muzičar, ali se tu godinama skuplja svakakva fukara

Јањатовић: Све пролази, рокенрол траје вечно

Petar Janjatović

IGRA rokenrol cela Jugoslavija... O tim i potonjim vremenima razgovaramo sa novinarom Petrom Janjatovićem, autorom knjige "Eks-JU rok enciklopedija 1960-2015".

Prvo izdanje izašlo je 1998. godine, u vreme mržnje, još svežih ratnih ožiljaka, neposredno pred bombardovanjem Srbije. Mislio je da ovakva muzička prošlost zanima vrlo mali i vrlo raštrkan broj onih sa neoštećenom memorijom. Ali prevario se. Jugoslavija se raspala, a rokenrol je preživeo na ovim prostorima. I posle 18 godina, evo novog izdanja.

Pred čitaocima su fotografije i biografije grupa i autora sa prostora bivše Jugoslavije. Knjiga je teška 1,6 kilograma, i mada je pisana u teška vremena, laka je za čitanje. Nudi bezbroj odgovora na brojna pitanja. A za čitaoce "Novosti" izabrali smo tri.

Janjatović otkriva koja je to domaća grupa promovisala singl svirkom u avionu na liniji Beograd - Njujork. Odgovara da kada je JAT pokrenuo liniju za Njujork, pozvao je novinare na promotivni let. U to vreme grupa "Smak" imala je singl sa pesmom "Satelit". Promociju su održali u avionu. Istorija se ponavlja, uskoro će "Er Srbija" leteti za Njujork, a da li će biti nekakve nove promocije, još se ne zna.

Autor otkriva i priču ko je to na svom debi-albumu snimio čak 98 pesama, a nije Džoni Štulić. Kaže da je to jedan Bosanac čije je umetničko ime "Dječak iz vode". Na svom nezvaničnom MP snimio je sve te pesme.

VINIL PLOČE - Povratak vinil ploča je vrlo nostalgična stvar - kaže Janjatović.
- Ja sam iz te škole, volim veliki omot i sve što ide uz ploču. Ce-de je umro kao takav, a ko voli vinil, on je za njega neprikosnoven.

Zdravko Čolić je već muzički maratonac, ali je malo poznato da je u mladosti bio i sprinter. Janjatović je našao podatak da je popularni Čola kao srednjoškolac 100 metara istrčao za 11,3 sekunde!

Već smo rekli da je nekad rokenrol igrala cela Jugoslavija, pa pitamo Janjatovića kako mu se to čini danas? Za odgovor u pomoć poziva Frenka Zapu, koji je rekao: "Džez nije umro, ali se oseća". Ni rokenrol nije umro, ali polako počinje da se oseća. Nastavlja da je rokenrol u kreativnoj krizi, što je i logično. Jer, toliko toga je snimljeno, otpevano i napisano da je teško izneti neku novu istinu. Međutim, kaže, ako je neko prirodno talentovan, uvek staru istinu može da saopšti na neki novi način.

Govori se da je rokenrol večan dok su mu deca verna. On, ipak, ima drugačije mišljenje. Ističe da poslednjih 10-15 godina publiku čine svi, od ranih tinejdžera do duboko starih ljudi. Tako će biti i u Americi, na najavljenom koncertu, gde će svirati "Stonsi", Bob Dilan, Rodžer Voters... I siguran je da će se na toj livadi naći svi, što bi u "Zabavniku" rekli, od sedam do 77 godina. Za rokenrol je važno što ga brojne generacije prate.

Sagovornik "Novosti" veli da je lepo biti rokenrol muzičar, ali da se tu godinama skuplja svakakva fukara. Takva je gužva da je ta hiperprodukcija otupila oštricu. Tehnika je dovela do toga da svako može da glumi da je kreativan i da nešto radi, a u stvari samo se presipa iz šupljeg u prazno.

MUZEJ - Beogradu treba muzej roka i to je lepo - smatra Janjatović.
- Kada već ne rade oni ozbiljni muzeji, neka proradi jedan "neozbiljan".

Na pitanje kako mu izgleda današnja muzička scena u Srbiji, kaže da smo uvek na neki način bili ogledalo onoga što se dešava u svetu. I dalje postoje neke vrlo fine, kreativne i zanimljive grupe. Scenu, međutim, čine pesme, ali nažalost, nemamo baš dobrih i jakih pesama.

Smatra da se sa sličnim problemima muče i naše komšije iz eks-Jugoslavije. Rokeri, međutim, i dalje "prangijaju" diljem naše bivše otadžbine. Nedavno je "JU grupa" gostovala u Zagrebu. A Janjatović podseća da je bio na tom koncertu u klubu "Tvornica" i da je sve bilo dirljivo.

Kada se sve sabere i oduzme, on zaključuje da je u njegovom pisanju bilo i jugonostalgije. Ali više je za termin jugofuturizam. Jer, muzika, pozorište, film povezuju ljude. A umetnost zato i postoji.

Na kraju ga pitamo koja je budućnost rokenrola kod nas i u svetu. Odgovara jednostavno:

- Nisam ti ja prorok da bih imao odgovor na to pitanje. Da znam odgovor, otvorio bih radnju za gatanje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

lala

05.06.2016. 11:29

Zal za mladost.. rokenrol pripada jednom vremenu..proziveo je svoj vek od detinjstva..mladosti..zrelosti..sada je vec u poznim godinama...kao i sam Petar Janjatovic..on moze da se sa setom seca svega..kroz to ozivljava i svoju mladost..ali mlade generacije imaju svoj nacin izrazavanja..svoju muziku i svoje nosace zvuka..u dzepu...