Natčovek, a ne čovek
16. 01. 2016. u 08:15
Buntovni heroj koji je pao na Zemlju (4): Bouvijeva najuspešnija turneja svih vremena, nažalost i poslednja, bila je "Reality" 2003. godine

Sa Tinom Tarner 1984
PORODICA Dejvida Bouvija, koji je u nedelju umro od raka jetre u 69. godini, objavila je na njegovoj fejsbuk-stranici saopštenje u kojem navodi da su "preplavljeni ljubavlju i podrškom koju je pokazao svet". Najavili su da će održati privatnu ceremoniju i tako proslaviti Bouvijev život.
- Dejvidova porodica trenutno dogovara privatnu ceremoniju kojom će proslaviti uspomenu na voljenog muža, oca i prijatelja. Preplavljeni smo osećanjima i zahvalni za ljubav i podršku koju svet pokazuje. Nismo organizovali ni odobrili nikakvu zvaničnu komemoraciju, ali su svi koncerti i tribine planirani za naredne sedmice dobrodošli. Kao što je svako od nas pronašao nešto jedinstveno u Dejvidovoj muzici, podržavamo da svako slavi njegov život kako želi - piše u saopštenju.
- Ne znam gde ću otići odavde, ali, obećavam da neće biti dosadno - rekao je svojevremeno Bouvi, kome po sopstvenom priznanju slava nije donela ništa više od dobrog mesta u restoranu.
Zagreb 1990.

Originalni umetnik i vizionar muzičke industrije, čovek koji je imao stil, glas i stav, tokom pola veka duge karijere snimio je na tone hitova, sarađivao plodonosno sa Luom Ridom, Brajanom Inom, Igijem Popom, Trentom Reznorom, Džonom Lenonom, Mikom Džegerom, Tinom Tarner, "Kvinom", "Pet šop bojsima", Bingom Krozbijem, Lenijem Kravicom... Bob Geldof namenio je Bouviju prvi stih u pesmi "Do they know it's Christmas", ali kako je zbog obaveza bio sprečen, otpevao ga je Pol Jang, koji je imao najsličniji glas. Dejvid je bio jedan od zapaženijih izvođača na humanitarnom spektaklu "Lajv ejd" za pomoć gladnoj deci u Etiopiji, održanom 13. jula 1985. na londonskom "Vembliju". Potom snima pesmu za film "Apsolutni početnici", igra kralja goblina u filmu "Lavirint" za koji komponuje pet pesama, a 1988. glumi Pontija Pilata u filmu Martina Skorsezea "Poslednje Hristovo iskušenje". Onda ostavlja solo karijeru po strani i osniva "Tin mašin", sa kojima je snimio dva albuma. Pre nego što su počeli da rade na drugoj ploči, Bouvi je krenuo na sedmomesečnu turneju "Sound + vision", pevajući svoje rane hitove. U okviru nje je 5. septembra 1990. prvi i jedini put održao rasprodat koncert u Jugoslaviji, na zagrebačkom stadionu "Maksimir", pred 50.000 ljudi, po jakoj kiši.
Bouvijeva najuspešnija turneja svih vremena, nažalost i poslednja, bila je "Reality". Krenula je 7. oktobra 2003. iz Kopenhagena, pratila istoimeni album i donela prihod od 46 miliona dolara. Dok je pevao na bini u Oslu 18. juna 2004, neki fan je bacio lizalicu i pogodio Bouvija u oko. Turneja se završila nedelju dana kasnije, nakon što je Bouvi osetio snažan bol u grudima tokom nastupa na festivalu "Hariken" u Nemačkoj. Doživeo je srčani udar, prvi od šest koliko će ih imati, i tiho je operisan u Hamburgu. Preostalih 14, od ukupno 112 koncerata, je otkazano.
Sa Fredijem Merkjurijem 1981.

- Uvek sam imao odbojnu potrebu da budem više od čoveka. Osećao sam se veoma bedno kao čovek. Mislio sam, j... to, želim da budem natčovek - govorio je Bouvi, koji se oporavljao više od godinu dana.
POSLEDNjI PUT NASTUPIO 2006. U NjUJORKU
PIJANISTA Majk Garson svirao je na 19 Bouvijevih albuma, ali i na njegovom poslednjem nastupu uživo, privatnoj humanitarnoj zabavi 2006. u Njujorku.
- Bio je to Dejvidov prvi nastup posle srčanog udara na koncertu u Nemačkoj - kazao je Garson za "Gardijan". - On je pevao, je svirao klavir. Bilo je magično. Rekao mi je da možda više nikad ne bi ponovo zapevao u životu, da to nije uradio te noći.
Sutra: Sve njegove muze, od Marlen Ditrih do Iman