IN MEMORIAM: Preminuo profesor Dušan Gruden
10. 07. 2019. u 10:38
U noći u nedelju 7. jula, posle teške bolesti u Štutgartu je preminuo u 80-toj godini života čuveni evropski automobilski stručnjak, bivši profesor na Bečkom teničkom fakultetu dr Dušan Dule Gruden

Foto: P. Rakočević
Gruden je bio i vanredni profesor Tehničkog fakulteta u Kragujevcu.
Automobilski stručnjak rođen je u Užicu, a 50-ih godina prošlog veka porodica se preselila u Beograd, gde je Dušan završio gimnaziju, a potom na vreme i tehnički fakultet.
Na tehničkom fakultetu u Beogradu radio je kao stručni asistent gde je i magistrirao. Ubrzo odlazi na poslediplomske studije u Beč gde je radio u Instititu za motorna vozila i motore a nešto kasnije je doktorirao.
Jedno vreme je radio kao asistent da bi kasnije postao i profesor na tom fakultetu. Sa fakulteta je 1. januara 1973. prešao na rad u poznatu fabriku sportskih automobila Porše u Štutgartu. Tu je jedno vreme radio i kao šef razvoja motora, ali je nastavio da predaje kao profesor u Beču.
Poznato je da je prof. Gruden radio u Istraživačkom centru Poršea u Dicingenu na razvoju i poboljšanju efikasnosti motora, sa posebnim akcentom na smanjivanju štetnih materija u izduvnim gasovima. Radilo se za mnoge poznate fabrike automobila – od "Volvoa" do "Rols Rojsa", pa i na poboljšanju motora za "jugo floridu".
Otvaranjem istraživačkog odeljka u Poršeu o energetici, ekologiji i zaštiti okoline, Gruden postaje direktor tog odeljenja u kome ostaje sve do odlaska u penziju. Koliko nam je poznato, prof. Gruden je u svom radu za Porše prijavio 50-ak svojih patenata.
Profesor Gruden je u svojoj karijeri, mimo predavanja na fakultetima Beč i Kragujevac, održao na stotine predavanja širom Evrope ali i na prostorima cele nekadašnje Jugoslavije.
Kragujevački fakultet ga je za njegova zalaganja nagradio, pored njegove odbranjene doktorske disertacije u Beču, pravom da nosi još jednu, sada počasnu doktosku titulu.
Profesor Gruden je u Šutgartu bio veoma aktivan i među našim zemljacima - bio je član uprave društva „Sloga“, svojevremeno jednog od najvećih društava u Nemačkoj, gde je ostao upamćen po čestom dovođenju vrsnih beogradskih glumaca, muzičara itd. na gostovanje u Štutgartu. Mališane u „Slozi“ je sa posebni žarom podučavao matemtici, da im ona, kako nam je Dule kazivao, "ne bude više nikakav bauk".
Pre 15-ak godina, zajedno sa nekolicinom inženjera, osnovao je prvo strukovno udruženje van matice – Društvo inženjera i tehničara „Nikola Tesla“ čiji je bio dugogodišnji predsednik. U saradnji sa drugim istaknutim članovima Društva, organizovane su u Štutgartu brojne stručne akademije o velikanima srpske nauke - kao o Nikoli Tesli, Milutinu Milankoviću, Ruđeru Boškoviću, Pavlu Saviću, Milevi Marić-Ajnštajn, Miki Petroviću Alasu i drugima. Uz predavanja na Akademijama, prikazani su i specijalno za tu priliku od Društva urađeni i sufinansirani 25-o minutni filmovi.
Smrću profesora Dušana Grudena evropska zajednica automobilski stručnjaka gubi svog uglednog člana koji je do poslednjih dana aktivno učestvovao svojim prilozima i referatima na mnogim simpozijumima i predavanjima.
Uprava i članovi Društva inženjera „Nikola Tesla“ iz Štutgarta su duboko ožalošćeni odlaskom na večni počinak svog osnivača i doživotnog počasnog predsednika.
Миро Марковић
24.07.2019. 21:58
Више од три милиона најспособнијих и најхрабријих Срба је отишло из некадашње Југославије и касније и из свих србских земаља у иностранство. Свуда су одлазили јер су храбро веровали да нигде не може да буде горе него што је било у Југославији и Србији. Њиховим одласцима КПЈ, а касније све партије, које су вешто рођење из колевке КПЈ, су наставиле да растурају све бивше југо-републике до данашњих дана. Оно мало народа што је остало је неспособно да било шта уради. Најбољи умуру. Туга за све нас.
Najiskrenije saucesce povodom nenadoknadivog gubitka divnog coveka, izuzetnog strucnjaka, odanog prijatelja i druga njegovoj divnoj porodici. Bila mi je cast poznavati gospodina Grudena i druziti se sa njim i njegovom divnom suprugom Verom. Neka pociva u miru. Od zaborava ga cuvaju njegova dela.
Komentari (2)