Glavni pregovarač Podgorice: Zahtevi EU su sve stroži, a očekivanja sve veća

V. Kadić

18. 11. 2019. u 22:00

Drljević: Reforme postaju sve dublje i konkretnije, svesni smo nedostataka

Главни преговарач Подгорице: Захтеви ЕУ су све строжи, а очекивања све већа

Foto CG pregovori Aleksandar Drljević

CRNA Gora ostaje u fokusu Evropske unije i njen napredak u pregovaračkim procesima će se i dalje pratiti, saopštio je Aleksandar Drljević, glavni pregovarač, na konferenciji za novinare povodom predstavljanja radnog dokumenta Evropske komisije o stanju u poglavljima 23 i 24.

On je istakao da je non pejper ohrabrenje za Crnu Goru jer potvrđuje da se proces pristupanja nastavlja utvrđenom dinamikom.

- Zahtevi EU su sve stroži, a očekivanja od Crne Gore sve veća. Neophodne reforme postaju sve dublje i konkretnije, što je potpuno prirodno za državu koja predstavlja lidera u procesu evropske integracije. Kako vreme protiče, neophodne reforme poprimaju suštinski karakter i postaju sve dublje i konkretnije.

Države EU žele da buduće članice budu integrisane u evropsko društvo koje funkcioniše po visokim demokratskim standardima, kazao je Drljević, dok je za dokument koji je pripremila Francuska rekao da je o njemu rano govoriti.

- Non pejper će sutra biti pred drugim članicama EU. Taj dokument za nas nije iznenađenje s obzirom na to da je država svesna nedostataka, ali će on svakako biti okvir za delovanje u narednom periodu. Međutim, nije još uvek jasno da li će se ovakav pristup primeniti na države koje su već u procesu pregovora ili na one koje još nisu počele sa suštinskim pregovaranjem. Jer, mislim da se isti princip ne može primeniti na države koje su i te kako odmakle u procesu pregovora kao što je slučaj sa Crnom Gorom. Sačekao bih, ipak, da se ostale članice izjasne - naglasio je Drljević.

Marijana Laković Drašković, šef pregovaračke grupe za poglavlje 23, rekla je da je Vlada saglasna sa stavom Evropske komisije (EK) da pitanje stanova funkcionerima treba rešavati tako da ne ostavlja sumnju u zakonitost.

- Mišljenja sam da je dokument EK generalno pozitivan. Jedan broj slabosti na koje su nam ukazali EU partneri smo i sami prepoznali i na njima već radimo. Vlada će insistirati kod svih nadležnih organa da se te obaveze što pre ispune - ocenila je Marijana Laković Drašković.

EKONOMSKO DRŽAVLjANSTVO

PROJEKAT "ekonomskog državljanstva", koji je u Crnoj Gori na snazi godinama, kritikovan je od pojedinih članica EU, posebno Nemačke, u kojoj je Hrišćansko-socijalna unija čak zatražila da se zbog toga ponovo uvedu vize sa građane Crne Gore za ulazak u zemlje Šengenskog sporazuma.

- Ekonomsko državljanstvo je pomenuto u non pejperu. To nije strano državama članicama. Može da bude dobro za Crnu Goru, za razvoj, ako budemo radili po konceptu koji smo uspostavili, onda neće biti problema sa EU, kategoričan je Drljević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije