Kod Berana izronio grad Tumbarice nastao 4.500 godina pre nove ere
16. 11. 2019. u 08:50
Arheološka istraživanja u Donjoj Ržanici donela puno iznenađenja
.jpg)
Foto Polimski muzej
JEDINI projekat u Crnoj Gori vezan za konzervatorska i arheološka istraživanja koji se finansira iz evropskih fondova je u Donjoj Ržanici, kod Berana, doveo do neočekivanog rezultata. Naime, posle opsežnih radova, iz nanosa je "izronio" grad Tumba, ili stručno rečeno - arheološko nalazište Tumbarice.
- Nalazište svedoči o životu u tom prirodnom refugijumu (utočištu), naseljenom još u neolitu, oko 4.500 godina pre nove ere - objašnjava Predrag Lutovac, arheolog Polimskog muzeja u Beranama.
- Nađeni keramički materijal, kameni žrvnjevi i jedan teg za mrežu, pripadaju vinčanskoj kulturnoj grupi, a na osnovu pronađenog srebrnog novca kolonije Dirahuijona pretpostavljamo da na Tumbaricama postoji sloj koji pripada poznom gvozdenom dobu, ili ilirsko-grčkom periodu.
I, to utvrđenje sa crkvom, paraklisom i pratećim objektima, te jednom polukružnom i pravougaonom kulom, srušeno je dolaskom Slovena i Avara, krajem šestog i početkom sedmog veka naše ere.
.jpg)
Zbog svega toga, istraživanje, osim naučnog, može da ima i turistički značaj i to u okviru posebnog projekta.
- Ovo je četvrti projekat koji institucije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori realizuju uz finansijsku podršku Evropske unije - kaže šef Kancelarije za međunarodnu saradnju Eparhije budimljansko-nikšićke đakon Konstantin Dojić.
Foto Polimski muzej
.jpg)