Dim, za sada, kontrolišu preventivno

B. Radosavović

03. 09. 2019. u 19:37

Jača provera primene Zakona o upotrebi duvanskih proizvoda posle leta; Kafedžijama za prilagođavanje 30 dana

Дим, за сада, контролишу превентивно

Foto P. Milošević

VEĆ dve sedmice na snazi je inovirani zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda. Po lokalima crnogorskih gradova, makar koje smo mi obišli, ugostitelji su sklonili pepeljare i istakli obaveštenje da je zabranjeno pušenje. Nadležni su duvandžijama ali i vlasnicima ugostiteljskih objekata dali 30 dana da se prilagode novim uslovima. Zakon je precizan. Prostorija gde je dozvoljena upotreba duvanskih proizvoda mora biti izolovana i to tako da nije moguć protok duvanskog dima u ostatku objekta. I ta površina ne sme biti manja od deset kvadrata, odnosno može zauzeti najviše 20 odsto radnog prostora. Potrebno je postavljanje specijalnih filtera i uređenja za prečišćavanje vazduha koji, tvrde vlasnici lokala, nisu ni jednostavni ni jeftini.

Za sada još imaju toliko vremena da odluče šta će, jer je primena Zakona još u prelaznom periodu.

- Nakon letnje sezone inspektori će pojačati kontrolu i sigurno ćemo, gde utvrdimo nepravilnost, delovati onako kako zakon propisuje. Svi ugostitelji imaju 30 dana da se prilagode i mi ćemo u tom periodu delovati preventivnio, ukazivati i gostima i vlasnicima objekta šta zakon propisuje - poručila je Svetlana Šljivančanin, glavna turistička inspektorka.

Ona je podsetila da je pre ovog zakonskog rešenja na snazi bila uredba koja je dozvoljavala ugostiteljima da registruju deo objekta i za to plaćaju taksu po metru kvadratnom tog prostora.

- Iskustvo iz prethodnih godina nam pokazuje da utvrđene novčane kazne nisu primerene za one koji zakon krše više puta. Zato ćemo sa kolegama iz Ministarstva zdravlja analizirati dosadašnje efekte i ako rezultati ne budu zadovoljavajući, predložiti i oštrije sankcije odnosno više novčane kazne - kazala je Šljivančaninova. - Mi ćemo raditi po propisima i kažnjavati one koji krše odredbe zakona i goste i ugostitelje u cilju zaštite zdravlja stanovništva, kategorična je Šljivančaninova.

Svetlana Šljivančanin




A da treba sačuvati zdravlje stanovništva, možda najbolje potvrđuje statistika, prema kojoj u Crnoj Gori ima gotovo 35 odsto pušača. Pomerila se i starosna granica pa cigarete konzumiraju sve mlađi osnovnoškolci. Osim toga, prema podacima Ministarstva zdravlja, godišnje od raka pluća oboli 400 osoba.

PAPRENE KAZNE

ZA one koji se ogluše o zakon slede paprene kazne - od 30 do 20.000 evra! Tako se za pravna lica one kreću od 500 do 20.000 evra. Za odgovorno lice u tom objektu do 2.000, a za preduzetnike od 150 do 6.000 evra. Fizičko lice koje puši u javnom i radnom prostoru, propisuje zakon, može biti kažnjeno sa 30 do 1.000 evra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije