I crkvu bi u Malesiju!
10. 08. 2019. u 13:20
U fazi razgraničenja i podele imovine, vlast u Tuzima od Podgorice traži svoj deo kolača
.jpg)
Crkva Svetog Nikole
POSTUPAK razgraničenja i podele imovine između dve opštine - Tuzi i Podgorica, koji je u toku, po svoj prilici trajaće dugo. Ovim pitanjem baviće se i komšije iz Zete, koji se "graniče" sa Tuzima, tim pre što je predsednik Opštine Tuzi Nik Đeljošaj poželeo da uz pravoslavnu crkvu Svetog Nikole, na "svojoj" teritoriji vidi i groblje Matagužana (Zeta)! Već na startu zapelo je oko toga zbog čega Skupština glavnog grada nije obavestila kolege u Malesiji i zatražila od njih saglasnost za prodaju parcela i imovine.
- Pravno gledano, svaka imovina Podgorice i Tuzi je zajednička imovina, te se u Skupštini Glavnog grada ne može prodati ništa što je zajedničko sa drugom opštinom, u ovom slučaju sa Tuzima, bez naše saglasnosti - primetio je Prelja Ujkaj, odbornik Albanske alternative u podgoričkom parlamentu, koji ipak veruje da će se ovaj, kao i proces razgraničenja dve opštine uspešno privesti kraju. - Ostaje da se vidi ishod dogovora za pojedina preduzeća kao što su "Deponije", "Plantaže", koje su vredan kapital, a teritorijalno se uglavnom nalaze u sklopu opštine Tuzi.
Tuzi se prostiru na 240 kvadratnih kilometara (15,7 odsto teritorije Podgorice), sa 47 naselja koji imaju oko 15.000 stanovnika, i veće su od Andrijevice, Šavnika, Plužina, Petnjice, Gusinja, Tivta i još nekih crnogorskih opština. Albanci su još ranije uradili studiju o opravdanosti formiranja opštine Malesija sa Tuzima kao administrativnim i kulturnim centrom, udaljenim desetak kilometara od Podgorice. Kao prednost za dobijanje opštine naveli su da područje Malesije poseduje institucije za funkcionisanje punopravne opštine, a to su privredne, kulturološke i društvene prednosti, kao i geografski položaj, granica sa Albanijom i sa njom povezanost železnicom. U blizini su aerodromi, kao i luke - Bar i Drač, tu je i Skadarsko jezero...
Nik Đeljošaj
.jpg)
Tuzanima je još odranije za oko zapala ekonomska moć jedne od najuspešnijih crnogorskih kompanija, Plantaža "13. jul", jer je tu najveći vinograd u jednom kompleksu u Evropi na preko 22.225 hektara, sa više od milion čokota vinove loze! Poseduju i plantaže bresaka. Ova uspešna firma ima i jedinstven u Evropi podzemni vinski podrum na nekoliko hektara, kapaciteta desetine miliona litara! Tuzi se delom oslanjaju i na Nacionalni park "Prokletije", kanjon Cijevne...
POŠTUJU ZAKON
ZAKONOM o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore granice jedne opštine poklapaju se sa područjem katastarskih opština koje ulaze u njen sastav. Poštujući zakon, Tuzani smatraju da im pripada preduzeće "Deponija", kao i "Plantaže" koje se nalaze na njihovom zemljištu.