Vojni rok ne ulazi u radni staž

I. D. STOJADINOVIĆ

06. 08. 2019. u 17:51

Vlada odbila inicijativu za izmene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju. Prava zavise od dužine ulaganja i visine osnovice na koju je plaćen doprinos

Војни рок не улази у радни стаж

Vojska Crne Gore Foto MO

VLADA Crne Gore dala je negativno mišljenje na predlog izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojima se predviđa da se osiguraniku može uračunati u poseban staž vreme provedeno na odsluženju vojnog roka, a koji su Skupštini uputile poslanice Demokratskog fronta Marina Jočić, Branka Bošnjak, Vera Bulatović i Ljiljana Đurašković.

Kako je za "Novosti" kazala poslanica Jočić, inicijativa za izmenu zakona trebalo je da nadomesti radni staž svima onima koji su zbog služenja vojnog roka bili sprečeni da određeni vremenski period rade.

- Izmenom nije traženo da se tim osobama bilo šta plaća, već samo da se u radni staž uračuna vreme provedeno u vojsci. Takođe, naša prvobitna ideja je bila da u okviru ove inicijative bude i predlog da se radni staž obračuna i ljudima koji su bili u rezervi ili na ratištu po pozivu države - kazala je Jočićeva, ističući da ni poslednja, kako kaže, najblaža inicijativa, nije prošla, pre svega zato što ju je podnela opozicija.

- Ne pamti se kada je vlast poslednji put prihvatila bilo koju inicijativu opozicije. Tako da za nas nije iznenađenje stav Vlade, jer ona ne radi u interesu naroda, već u korist tajkuna. Njih ne interesuje dobrobit pojedinca.

Najviši organ izvršne vlasti smatra da ne treba prihvatiti predložene izmene zakona o PIO, navodeći da je osnovni princip tog sistema da prava zavise od dužine ulaganja i visine osnovice na koju je plaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje.

- Za vreme služenja vojnog roka nije plaćan doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, niti su se ti periodi po propisima koji su se primenjivali u vreme kada je postojala obaveza služenja vojnog roka, mogli računati kao penzijski staž - naveli su u obrazloženju.

Kako su dodali, veliki je broj postojećih korisnika penzija koji su služili vojni rok, a taj period im, shodno propisima koji su se na njih primenjivali, nije mogao uzet u obzir prilikom ostvarivanja prava na penziju.

Marina Jočić Foto in4s

Iz Vlade su istakli i da, osim neplaćenih doprinosa koji su neophodni za računanje služenja vojnog roka u radni staž, problem za usvajanje predložene izmene je i finansijske prirode.

- Kako se navedenim Predlogom zakona predlaže da se u penzijski, odnosno poseban staž računaju ranije provedeni periodi na odsluženju vojnog roka, za koji nije plaćen doprinos i koji nisu mogli biti osnov za ostvarivanje prava na penziju korisnicima, koji su do sada stekli to pravo, usvajanjem predloženog zakona, došlo bi, ne samo do stvaranja novih finansijskih obaveza za penzijski sistem, već i do narušavanja principa ravnopravnosti - kazali su iz Vlade.

INVALIDSKA PENZIJA

U Vladinom obrazloženju ističe se da je Zakonom o PIO za osobe koje su bile na odsluženju vojnog roka, propisan povoljniji način računanja radnog veka prilikom ostvarivanja prava na invalidsku penziju.

- Propisano je da se osiguraniku, koji je posle navršenih 20 godina života bio na odsluženju vojnog roka, skraćuje radni vek za onoliko vremena koliko je proveo na odsluženju vojnog roka, pa je tom osiguraniku lakše da ispuni uslov za sticanje prava na invalidsku penziju, odnosno da mu penzijski staž pokriva trećinu radnog veka - objasnili su iz Vlade.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije