San da Forte mare postane svetska kulturna baština

Vitka Vujnović

07. 07. 2019. u 07:45

Promovisana monografija "Herceg Novi, grad monumentalnih tvrđava". Najnovije delo profesora Lazara Seferovića posvećeno Herceg Novom

Сан да Форте маре постане светска културна баштина

Citadela koje više nema - Foto M. Samardžić

Za Herceg Novi, grad na ulazu u Boku, a u krilu vrletnog Orjena, od osnivanja u nekom nezvaničnom takmičenju sa obližnjim i starijim Kotorom i Dubrovnikom, još je Crnjanski pisao da se od njih razlikuje. Oni se mogu pohvaliti trgovima, ali ih Novi nadmašuje tvrđavama. I kao što grad raste nad beskrajnim plavetnilom mora, sa njim se uzdižu tvrđave. Istina, Citadele, one koja se na more naslanjala, više nema: obrušila se u zaliv posle zemljotresa 1979. Uz samu obalu uzdiže se Forte mare, pa iznad Starog grada Kanli-kula, a na ulazu Sat-kula. Visoko nad gradom stražari Španjola. Sve ih, pre nego putnik namernik uđe u zaliv i ugleda Herceg Novi, najavljuje na ostrvu Lastavica tvrđava Mamula, a u blizini i Arza.

Svedoci prošlosti, prolaznosti, osvajanja, poraza, pobeda, rušene i dograđivane, zaboravljane i obnavljane novske tvrđave žive danas neke nove živote. Tako bi Forte mare, ili morska tvrđava, sagrađena između 14. i 17. veka, na čvrstim morskim stenama, sa sačuvanim isklesanim grbovnikom bosanskih velmoža, sa izvorom vode u podnožju, uskoro trebalo da bude upisana na listu zaštićenih spomenika kulture Uneska.

Od trenutka kada su predsednik Opštine Stevan Katić i tadašnja ambasadorka Crne Gore u Francuskoj i stalna predstavnica Crne Gore u Unesku Dragica Ponorac obelodanili ideju o upisu ove tvrđave na prestižnu listu svetske kulturne baštine, istoričar umetnosti Lazar Seferović počeo je da piše monografiju "Herceg Novi, grad monumentalnih tvrđava".

MONOGRAFIJA je promovisana baš na tvrđavi Forte mare, i to je, kako kaže autor, bila njegova podrška toj kandidaturi.

- Knjiga je posvećena svim novskim tvrđavama, a posebno kandidaturi Forte mare, jer je to san koji sanjam skoro pedeset godina - priča jedan od omiljenih gimnazijskih profesora, koga pamte mnoge generacije. Pojedine svoje učenike i sada rado okuplja oko svojih zanimljivih i za grad važnih projekata.


Lazar Seferović na promociji - Foto V. Vujnović


- U svetu su milioni spomenika i gradova, a Herceg Novi će se pojaviti na toj listi od 981 odabranog. Pitao sam se hoće li moji Novljani znati da prepoznaju vrednosti koje im u susret dolaze. Onda sam se ohrabrio mišlju da će mlade generacije to prepoznati i vrednovati kao svoje viđenje budućnosti ovih prostora - kaže profesor Seferović.

- Značajan doprinos svim mojim knjigama dali su, osim moje porodice, i moji saradnici, nekadašnji đaci, među kojima su Boris Ilijanić, Radmila i Đorđe Ćapin, mladi arhitekta Vuk Čvoro, moje kolege iz kotorske gimnazije, arheolog Jovica Martinović... Oni svojim prilozima daju posebnu literarnu arhitekturu ovoj monografiji i dokazuju koliko su privrženi istraživanju i prezentaciji našega grada i njegovog arhitektonskog i urbanog nasleđa.

KNjIGA "Herceg Novi, grad monumentalnih tvrđava" ima šest poglavlja, a među prvima je ono koje se odnosi na osnivanje Topaljske komunitade, koja je preteča današnje hercegnovske opštine.

- Napisali smo ovu knjigu ja i moj unuk Matej Pašeta, koji je koautor i dizajner ove knjige, kao i prethodnih deset mojih knjiga, ali je u ovoj najviše prostora posvećeno tvrđavi Forte mare, jer je jedna od najlepših i najelegantnijih - objašnjava Seferović.

Podseća zatim da je osamdesetih godina prošlog veka vodio obnovu spomenika kulture u Herceg Novom, kao predsednik Upravnog odbora SIZ-a kulture. Još tada je, kaže, predlagao Zavodu za urbanizam, kome je nakon zemljotresa poverena obnova grada, da se Forte mare obnovi. To je i učinjeno 1986. godine, u venecijanskom gabaritu, a ostvaruje se sada i profesorov san posle nominacije tvrđave Forte mare za upis na listu svetske baštine.

Tvrđava Forte mare - Foto Mina Marić Janković


PROFESOR Seferović je više od dve decenije posvećen pisanju o Herceg Novom. Povodom 600 godina osnivanja grada priredio je, sa velikim timom saradnika, bogatu foto-monografiju. Usledila je knjiga "Umjetničko blago Herceg Novog", a onda i publikacija o ansamblu "Bokelji", koji je utemeljio, a pisao je sa bratom Dušanom.

- Tada sam prvi put primenio princip, kao i danas, da jedan deo tekstova pišem latinicom a drugi ćirilicom. Bokelji su kroz čitavu istoriju, kroz crkvene i druge knjige, koristi oba pisma. To je rezultat i dvojne konfesionalnosti stanovništva koje ovde živi i sebe naziva Bokeljima, ali i tolerancije - objašnjava Seferović.

Potpisuje i monografiju "Dvadeset dve sage o kulturnom blagu Herceg Novog", zatim izdanje "Od sveca i pape do pop i rok zvijezda", "Tragom čudesnih žena u Boki kotorskoj", "Znamenite Novljanke", ali i knjigu posvećenu Umetničkoj školi u Herceg Novom, koja je, kako kaže, esencija ne samo crnogorske, već i jugoslovenske likovne umetnosti. Tu su predavali ili učili Petar Lubarda i Milo Milunović, Dado Đurić i Vojo Stanić, Luka Berberović i Bato Pravilović.

STANDARDI ZA UNESKO

GENERALNA sekretarka nacionalne kancelarije za Unesko Milica Nikolić podsetila je na promociji da su 2017. godine venecijanska utvrđenja upisana kao nominacija Crne Gore, Italije i Hrvatske i da je još tada za tvrđavu Forte mare procenjeno da ima vrednost koja zadovoljava standarde. Treba, međutim, ispuniti još neke uslove.

- Uskoro počinje izrada konzervatorskog projekta, pa verujem da će upis tvrđave Forte mare biti uskoro ispred nas. Čekamo formalnu potvrdu - kazala je Nikolićeva.

Novljanka Dragica Ponorac osnažila je njeno uverenje neposrednijom porukom: - Profesore, okrenućemo se naglavačke, ali Forte mare će biti na listi svetske baštine! Komitet je već otvorio vrata. Uspećemo!

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije