EVROPSKA UNIJA ZAHTEVA: Rešite aferu Koverat

V. KADIĆ

04. 06. 2019. u 06:02

Evropska unija prati rad crnogorskih institucija šaljući jasnu poruku aktuelnoj vlasti. Orav: Ocena o postupanju Podgorice biće u narednom izveštaju Evropske komisije

ЕВРОПСКА УНИЈА ЗАХТЕВА: Решите аферу Коверат

Knežević i Stijepović, Foto Instagram

AFERE "Koverat" i "Atlas" nisu samo izazvale politički zemljotres u Crnoj Gori već se za njih čulo sve do Brisela, sedišta Evropske unije, čije institucije uveliko prate postupanje crnogorskih državnih organa u vezi sa tim i drugim aferama. Njihov stav o tome biće poznat u narednom izveštaju Evropske komisije.

Afera "Koverta" je "pukla" kada je vlasnik "Atlas grupe" Duško Knežević na svom instagram-profilu objavio video-snimak na kome se vidi kako on lično Slavoljubu Stijepoviću, tadašnjem gradonačelniku Podgorice, za potrebe kampanje DPS-a, uoči izbora 16. oktobra 2016. godine, daje kovertu u kojoj je, kako tvrdi, bilo 100.000 dolara ili 97.000 evra. Specijalno državno tužilaštvo je, u međuvremenu, donelo naredbu o proširenju istrage protiv Stijepovića zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo pranja novca putem pomaganja. Ovaj događaj podigao je političke tenzije u Crnoj Gori, a cela priča svoj nastavak doživela je u zemljama NATO i EU. Posebno je čuđenje izazvalo pojavljivanje Stijepovića na svečanom prijemu kod premijera Duška Markovića u Vladinom domu na Cetinju povodom trinaeste godišnjice obnove državne nezavisnosti, kada se našao u društvu najviših državnih funkcionera, ambasadora, tužilaca, poslanika, pa i onih koji sprovode istragu protiv njega!

Šef delagacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav kazao je da će se ocena o postupanju nadležnih organa u Podgorici oko ovih afera videti tek za nekoliko meseci, ne želeći da detaljiše s obzirom na to da je Maja Kocijančić portparolka Evropske komisije, jasno prenela stav EU po tim pitanjima - da se prati situacija u Crnoj Gori.

- Kad kaže pratimo, mislimo na to da razgovaramo konstantno sa partnerima u Crnoj Gori i sa svim relevantnim akterima. Razgovaramo na tu temu i sa ambasadorima evropskih zemalja ovde u Crnoj Gori i izveštavamo prema svojim prestonicama, odnosno zemljama - kazao je Orav.

Potpredsednik Vlade Milutin Simović dodaje da aktuelna vlast pomno prati novonastalu situaciju.

- Naročito sa aspekta potrebe, odlučnosti i sigurnosti da u ovoj situaciji, kada imamo problem u dva pojedinačna slučaja u ukupnom našem bankarskom sistemu, uz napomenu da te dve banke u ukupnom potrfoliju naših banaka učestvuju sa nepunih sedam odsto - izjavio je Simović.

Zvanična Podgorica raspisala je crvenu poternicu za Duškom Kneževićem koji se sumnjiči da je na čelu kriminalne organizacije koja se bavila pranjem novca, ucenama i utajom poreza i doprinosa. U istrazi koja je pokrenuta protiv njega i 21 osobe proveravaju se ugovori o kreditima kod IMB i Atlas Mont banke, garancije po tim zaduženjima, jer istražitelji sumnjaju da je taj novac korišćen za potrebe "kriminalne organizacije" na čijem je čelu bio Knežević. On se, inače, prema sopstvenom kazivanju na društvenim mrežama nalazi u Londonu i poseduje državljanstvo Velike Britanije i živi, kako kaže, bez straha da bi mogao biti uhapšen.

PROFITER CRNOGORSKE DRŽAVNOSTI

POLITIČKI analitičar prof. dr Srđa Vukadinović smatra da se uz ove dve afere mora pravosudno i politički rešiti i ona od pre - "Snimak".

- Knežević je jedan od profitera crnogorske državnosti, kakvi su gotovo svi biznismeni koji plaćaju reket DPS. Očito da je Kneževiću "voda došla do poda", jer je njegova firma žrtvovana, a verovatno sličan sled čeka i druge po Crnoj Gori. Nešto slično je viđeno u Hrvatskoj, u slučaju "Sanader". Ove afere se ne mogu završiti bez procesa, ali njih ne treba da vode domaća tužilaštva i sudovi jer su opterećeni funkcijom predsednika države - ocenjuje Vukadinović.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)