Krivična prijava protiv sindikalnog vođe instituta „Dr Simo Milošević
16. 05. 2019. u 17:07
Hercegnovsko Udruženje za implementaciju prava (UZIP) podnelo je osnovnom državnom tužiocu i Upravi policije krivičnu prijavu protiv Igora Sijerkovića, v.d. predsednika Sindikalne organizacije Instituta „ dr Simo Milošević"

Ranko Martinović; Foto: V.V.
Sijerković je kako navode nenamenski raspolagao sa skoro 415 hiljada evra namenjenih isključivo rešavanju stambenih potreba zaposlenih. Ili jasnije, novac je pozajmljivao radnicima pa je od ove sume ostalo samo oko 50 hiljada evra.
Igor Sijerković kaže da je tačno da je postupak u toku.
- Dostavljena je sva tražena dokumentacija, a ja se neću izjašnjavati dok se postupci pokrenuti pred nadležnim organima ne završe, baš zbog zloupotreba i plasiranja neistinitih informacija o meni lično, čime se ugrožava moje dostojanstvo, poručio je Sijerković.
Podsetićemo, ukupna suma koju su radnici obezbedili izdvajajući od svojih plata, morala im je biti vraćena pre privatizacije ustanove, objašnjava Ranko Martinović, predsjednik Udruženja.
On je na konferenciji za novinare saopštio, da su mu se za pomoć obratili zaposleni strahujući da ne budu trajno oštećeni otuđenjem sredstava iz stambenog fonda. Radnici kako je istakao očekuju pojedinačan povraćaj novca.
Martinović kaže da je od Sijerkovića sredinom aprila tražio podatke ali je on odgovorio da Sindikalna organizacija nije dužna da ih da.
PROČITAJTE JOŠ: Direktorima Instituta u Vinči određen pritvor do 30 dana
U međuvremenu, saznao je da je menadžement ustanove 2008.godine od Sindikalne organizacije pozajmio deo sredstava koja shodno Kolektivnom ugovoru treba da budu upotrebljena samo za rešavanje stambenih potreba zaposlenih. Ta sredstva su naknadno i vraćena.
- Dobili smo i dva zapisnika sa sednica IO Sindikalne organizacije Instituta, jedna je održana 19.aprila ove godine, što je za proveru. Iz zapisnika proizilazi osnovana sumnja u nezakoniti rad Sijerkovića i drugih lica koja su to podsticala i nisu preduzela bilo koju radnju u cilju sprečavanja takvih postupaka i štete. Iz zapisnika je takođe vidljivo, da šteta, po diskusijama i izjavama iznosi preko 300 hiljada evra, objasnio je Martinović dodavši ipak da će konačnu ocenu dati veštak finansijske struke.
Prema Martinovićevim rečima Sindikalna organizacija Instituta nije organizovana u skladu sa pravilima, nema sve organe predviđene Zakonom, između ostalog nema ni nadzorni odbor, a upravo je to otvorilo prostor za nezakonito delovanje.
Osim toga u Registru sindikalnih organizacija, našli su podatak da je ovlašteni sindikalni predstavnik-predsednik Vuko Šabović. On je u registar upisan 12.juna 2013.godine. Time su prekršena i pravila o registraciji, jer je Sindikalanlna organizacija dužna da resornom ministarsvu podnese zahtev za upis promenjenih podataka u roku od 15 dana, od kada su promene nastupile.
S obzirom da to nije urađeno, sve poslove koje je obavljao Sijerković mogu se smatrati kao neovlašćene, odnosno nezakonite.