PROPALA EMISIJA DRŽAVNIH OBVEZNICA U CRNOJ GORI: Slabi poverenje ulagača
04. 05. 2019. u 08:51
Od ukupno 190 miliona, plasirano svega 75 miliona. PzP: Preuzimanje Atlas i IBM, signal da je imovina investitora nezaštićena
.jpg)
Foto RTCG
VLADA Crne Gore je prošle sedmice plasirala emisiju obveznica od 140 miliona evra na pet godina i kamatom tri odsto, kao i emisiju obveznica od 50 miliona, na sedam godina sa kamatom od 3,5 odsto. Od toga je uspešno emitovano oko 75 miliona hartija od vrednosti. U Ministarstvu finansija smatraju da je time potvrđeno poverenje u fiskalnu stabilnost, kao i činjenica da Crna Gora može realizovati aranžmane na sve duži vremenski rok. Napominju i da je za sedmogodišnju emisiju, za ponuđenih 50 miliona evra, bilo dostavljeno oko 63 miliona evra zahteva, što je i uzrokovalo da se obveznice umesto po nominalnoj, prodaju po većoj ceni, odnosno da država prihoduje po ovom osnovu 150.000 evra. U opozicionom Pokretu za promene tvrde potpuno suprotno.
Naime, ovakav rezultat emisije, smatraju u PZP, je poražavajući. Ponuđena kamatna stopa je neprihvatljivo niska, a kako tvrde, rezultat pokazuje i da je povećan rizik zemlje.
- Haos koji su Centralna banka i SDT napravili sa blokadom računa i preuzimanjem upravljanja i stečajevima u Atlas banci i IBM banci je odmah prouzrokovao zabrinutost investitora u pravnu sigurnost njihovih investicija - navode iz PZP. - Pravna nesigurnost, korupcija, politički uticaj na regulatora tržišta su glavni elementi u oceni neekonomskih rizika ulaganja u neku zemlju. Privatna država u kojoj odluke o privatnoj svojini i novcu deponenata, klijenata banaka donose privatna lica iz privilegovane banke povezane sa vrhom režima predstavlja izuzetno rizičnog emitenta državnih obveznica i kamata koja je predložena, ne pokriva rizike.
Na finansijskom tržištu to je signal da se ozbiljni investitori povlače i da se prostor otvara za špekulante koji su za veću kamatu spremni da rizikuju svoj novac, koji je često iz sumnjivih izvora, tvrde u PZP.
Da li je neuspeh emisije samo kraktoročni efekat turbulencija na finansijskom tržištu nakon akcija SDT i CBCG i očekivanje većih kamata ili se radi o ozbiljnijem strukturnom problemu, u PZP kažu da će se pokazati vrlo brzo, i da ostaje da se vidi kako će Vlada premostiti nedostajućih 115 miliona evra i pod kojim uslovima.
- Ovo je upozoravajući signal koji ukazuje na krizu likvidnosti budžeta i na gubitak poverenja investitora. Da li će biti dovoljno novca za isplate zarada iz budžeta za april ili će se Vlada zaduživati kod komercijalnih banaka sa kratkoročnim "overdraft" skupim kreditima ostaje da se vidi - kazali su iz PZP.
Pročitajte još - CENTRALNA BANKA CRNE GORE: U državi 77 milionera, rekorder ima 50
-Nekontrolisana želja za monopolom i preuzimanjem svih profitabilnih poslova u državi dovela je do strukturnih poremećaja koji će samo ubrzati suočavanje sa bankrotom javnih finansija i države, koji je odlagan pranjem ogromne količine novca od šverca droge, cigareta, oružja i nelegalnog klađenja.
Foto kyivpost.com
.jpg)
Sukobi zaraćenih klanova i fokus velikih svetskih bezbednosnih agencija doveli su do pada velikih količina droge i priliv novca od te glavne ekonomske aktivnosti je drastično smanjen, što odmah ima svoje efekte na finansijske tokove. Narkonomija ima svoj kraj i uvek vodi ka bankrotu.
DRUGA TRANŠA KRAJEM MAJA
IZ Ministarstva su naveli da je sedmogodišnja emisija obveznica zatvorena već prilikom realizacije prve tranše, a da je u pogledu petogodišnje emisije, realizovano oko 25 miliona evra, koliko je i očekivano za prvu tranšu, te da će krajem maja biti realizovana druga tranša, gde se očekuje značajno učešće investitora.
- Pomenutom emisijama tokom godine biće ostvarena najveća emisija dugoročnih obveznica na domaćem tržištu do sada, što pokazuje da poverenje sve više raste - tvrde u Ministarstvu finansija.