„Đetići“ duguju čak tri milijarde!
13. 03. 2019. u 08:53
Kreditna zaduženja kod banaka građana i preduzeća u Crnoj Gori aktuelnija nego ikad. Najčešće potrošačke i stambene pozajmice. U januaru dug uvećan za 9,1 milion

Kreditna zaduženost građana u januaru iznosila je 10.307 evra
KUPOVINA na kredit u Crnoj Gori aktuelnija je nego ikad. Tome idu u prilog podaci Centralne banke koji pokazuju da je dug na kraju januara bio gotovo tri milijarde! Najčešće se uzimaju potrošački i stambeni krediti. Specijalni savetnik direktora u sektoru za kontrolu banaka Srđan Šuković kaže, za "Novosti", da je na kraju januara taj dug u odnosu na decembar minule godine porastao za 9,1 milion ili 0,3 odsto.
Iz ove monetarne institucije ističu da je prosečna kreditna zaduženost građana na kraju 2018. bila 10.256 evra, dok je u januaru iznosila 10.307. Kada su u pitanju kartice, minusi na tekućim računima, lizing dug pojedinca u januaru ove godine bio je skoro 8.500 evra.
PROČITAJTE JOŠ: NEVREME NA SEVERU CRNE GORE: Na Žabljaku 84 centimetra snega
- Najznačajniji korisnici kredita su građani na koje se odnosilo 1,2 milijarde evra ili 48,3 odsto, dok se na preduzeća odnosilo 1,6 miliona - navodi Šuković.
Banke su prethodnih godina imale teškoće sa povraćajem novca od kreditnog zaduženja ili kako to bankari kažu lošim plasmanima. Polovinom 2013. čak svaki četvrti kredit bio je u kategoriji loših.
- Na kraju januara udeo loših kredita u bankarskom sektoru bio je 6,27 odsto. Ako se izuzme Atlas banka taj procenat bi bio i niži odnosno malo iznad pet odsto - saopštava Šuković.
On napominje da je više faktora uticalo na pad udela loših kredita u bankarskom sektoru sa skoro 26, polovinom 2013. odnosno 6,27 odsto u januaru ove godine. Pre svega, ističe, ekonomski rast, ali i usvajanje zakona o dobrovoljnom restrukturiranju, te strategija koje su donele banke kako bi kvalitetnije upravljale rizikom. U narednom periodu, zaključuje, doprinos će dati i nova inicijativa prema kojoj će banke imati uvid u dugove građana po osnovu neizmirenih poreza, ali i računa za električnu energiju.
PROČITAJTE JOŠ: Kladionice pune CG budžet
ZAJME DA GRADE KUĆU, ILI DA PREŽIVE
ISTRAŽIVANjE globalne kompanije "Kantar TNS" pokazalo je da trećina građana, odnosno 34 odsto, štedi. Dve trećine, utvrđeno je, nema mogućnost da ostavi novac sa strane. Druga statistika, međutim, pokazuje da se od kredita ne beži, pa je prema podacima Centralne banke, dug na kraju januara iznosio 2,9 milijardi evra. Analitičari u Crnoj Gori ocenjuju da primanja i standard građana nisu toliki da mogu zadovoljiti sve potrebe, što je i osnovni razlog zašto se odlučuju da izlaz potraže u kreditnom zaduživanju. Neko podiže kredit da gradi kuću, a neko da bi preživeo i pokrije dnevne troškove.