Američki stručnjak: Putin spasao Hrvatsku, iskoristiće je kao oružje protiv EU
23. 01. 2019. u 14:41
Ulazak Hrvatske mogao bi da ugrozi ne samo stabilnost evrozone, već i budućnost same EU, tvrdi za "Juronjuz" stručnjak za nacionalnu bezbednost Teodor Karasik sa američkog "Leksington instituta"

Foto Tanjug
Ulazak Hrvatske mogao bi da ugrozi ne samo stabilnost evrozone, već i budućnost same EU, tvrdi za "Juronjuz" stručnjak za nacionalnu bezbednost Teodor Karasik sa američkog "Leksington instituta".
Pročitajte još:Rusi preuzimaju "Agrokor"
On je naveo da su Rusi i ruski predsednik Vladimir Putin spasili Hrvatsku da ne postane nova Grčka (aluzija na grčku dužničku krizu) nakon afere "Agrokor".
Prihodi "Agrokora" iznose oko 15 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Hrvatske, a toliko London učestvuje u BDP-u Velike Britanije. Propast kompanije je, kako kaže Karasik, mogla da uništi hrvatsku ekonomiju.
Sa oko 60.000 zaposlenih u jugoistočnoj Evropi, te godišnjom prodajom od 6,5 milijardi evra, raspad ove kompanije mogao je da izazove domino-efekat finansijske nestabilnosti širom regiona.
Zahvaljujući Putinu, to se nije dogodilo. Akcija spasavanja završila se odobrenjem da dve ruske banke - Sberbanka i VTB - preuzmu 47 odsto udela u kompaniji, prenosi "Juronjuz".
Pročitajte još: Sberbanka prodaje udeo u Agrokoru, prikupljaju ponude
Time je, navodi Karasik, Putin dobio indirektan uticaj na hrvatsku ekonomiju, i na najveću kompaniju u bivšoj Jugoslaviji. Zatim je "Gasprom" iskoristio prorusku političku klimu i potpisao desetogodišnji ugovor o isporuci milijardu metara kubnih gasa Hrvatskoj svake godine.
Budući da je 70 odsto tržišta pokriveno, Hrvatska više nema potrebe za daljim uvozom i tako je odvraćena od izgradnje alternativne rute snabdevanja gasom preko ostrva Krk, koju podržavaju SAD i EU, a koja je mogla da potkopa ruske energetske interese u Evropi, ocenjuje Karasik.
Dalje navodi i da je hrvatsko pravosuđe korumpirano, i brine ga "jedva prikriveni ruski uticaj" i činjenica da je "Gasprom" ponudio da otkupi MOL-ov udeo u hrvatskom gigantu INA, a slične ponude stizale su i iz "Rosnjefta".
"Hrvatski gambit" izgleda kao deo Putinove šire strategije korišćenja energije kao oružja u zaokruživanju Evrope, smatra Karasik.
"Putinova strategija tako se ostvaruje u Hrvatskoj, gde je korupcija pravosuđa utrla put ruskoj finansijskoj i energetskoj dominaciji. Međutim, Evropska unija i dalje iznenađujuće blagonaklono gleda na mogućnost da ulazak Hrvatske u evrozonu samo ojača vremensku bombu u vidu Putinove puzeće subverzije EU" ,smatra on.
"U vreme kad je jedinstvo EU na teškom iskušenju, a evroskeptične stranke u usponu širom kontinenta, to bi moglo ugroziti budućnost Evropske unije kao projekta", zaključuje Karasik.
Zaki
23.01.2019. 15:05
koga taj interesuje...
Pa isplatite Ruse i eto vam hrvatska! eu bih bez ulaganja preuzela privredu hrvatske i unistiti kao sto su uradili sa grckom, samo da je pljacke!
Imam samo 2 prosta pitanja. 1.Ako je Putin tako zao i ide na to da kontrolise Hrvatsku, Srbiju i Balkan uopste, zasto vi zapadnjacki pametnjakovici niste otkupili taj Agrokor? Kesu ne otvarate, samo bi da pretite a da sve bude kako vama odgovara. 2. Kada vi blokirate izgradnju ruskih naftovoda poput Juznog toka, nastojite da blokirate Severni tok II i uvalite Poljskoj i Nemackoj americku naftu to je onda sta? Da, pogadjam - nikako nije "kontrolisanje Evrope", nego cista demokratija i ljubav.
Колико сма схватио Русија је крива што је спасила Хрватску од банкротства? Па ко је бранио непревазиђеној ЕУ да је она спашава као своју чланицу? Каква небулоза од "анализе"!!
Komentari (4)