ĐUKANOVIĆ OTKRIO SPOMENIK CRNOGORSKIM KOMITIMA: Ujedinjenje - surova kazna!
26. 12. 2018. u 19:23
Crna Gora posle ujedinjenja ponižena pozicijom u novoj državi, smatra predsednik

Predsednik Đukanović govori na skupu Foto V. K.
OTKRIVAMO spomenik komitima - borcima za slobodu Crne Gore u vreme austrougarske okupacije u Velikom ratu, i borcima za odbranu njenog državnog dostojanstva nakon nasilnog pripajanja Srbiji 1918. Ljudima koji nisu pristajali ni na tuđinsko, ni na savezničko ropstvo i poniženje. Koji nisu pristali da Crne Gore više ne bude, da se poništi njena velika istorija. Danas im država Crna Gora sa osećanjem duboke zahvalnosti odaje priznanje za njihovo antičko junaštvo. Slobodna, nezavisna, prosperitetna i uvažena Crna Gora, za kakvu su se borili i koju su sanjali.
Ovim rečima obratio se Milo Đukanović, predsednik Crne Gore, pred oko 300 okupljenih građana Nikšića, Podgorice, Cetinja, Berana i drugih crnogorskih krajeva, prilikom otkrivanja spomenika svim crnogorskim komitima od 1916. do 1929. godine, koji su se borili "za pravo, čast i slobodu Crne Gore" na Trgu Save Kovačevića. Uz česte povike "Nikad više 1918!", "Hoćemo našu crkvu!" "Živeo predsednik Milo!" i negodovanje pomena imena Srbije, crnogorski predsednik podsetio je da se u vreme komitskog pokreta nije moglo ni slutiti da će ona kroz koju deceniju postati ravnopravna članica jugoslovenske socijalističke zajednice.
- Vreme je pokazalo da njihova žrtva nije bila uzaludna - kazao je Đukanović i naveo da su u poslednjim danima rata i okupacije, komitski odredi uz pomoć organizovanog naroda u oktobru 1918. samostalno oslobodili gotovo celu Crnu Goru. - Upravo tada oslobođena Crna Gora biva unižena od Srbije i izigrana od saveznika.
Đukanović kaže da se ideal ujedinjenja južnoslovenskih naroda pretvorio u njen najveći nacionalni raskol. Dok su jedni bili za bezuslovno prisajedinjenje Srbiji, drugi su bili za jugoslovensku zajednicu koja bi sačuvala čast i ime crnogorsko. Uspostavljen je režim pod bajonetima srpskih trupa i bjelaških snaga. Crna Gora je surovo kažnjena i načinom ujedinjenja i ponižavajućom pozicijom u novoj državi.
Predsednik je naveo da su komiti svojom borbom, ciljevima i idejama bili preteča pokreta za obnovu nezavisne Crne Gore 2006. godine.
Spomenik je delo akademskog vajara Sretena Milatovića, visine 2,8 metara, sa dva kamena stuba koji predstavljaju komitske pokrete, dok je između njih stakleni stub kao simbol savremene Crne Gore. Stubovi su na vrhu spojeni kamenom gredom u obliku crnogorske kape sa komitskim grbom.

ISTORIJA POKRETA
KOMITSKI pokret od 1916. do 1918. se borio protiv austrougarskog okupatora i većini je cilj bilo oslobođenje i ujedinjenje i pod ukrštenim bajonetima su se zakleli na vernost kralju Petru Karađorđeviću. Oni su učestvovali u oslobođenju većine gradova u Crnoj Gori od Austrougara, između ostalih i Nikšića 2. novembra 1918, gde je komite predvodio Jovan Radović - komentariše, za "Novosti", Marko Kovačević (Nova srpska demokratija). - Drugi pokret, koji se takođe nazivao komitski, bio je skup pristalica kralja Nikole, čiji su organizatori bili podstaknuti od italijanskih agenata.
POMIRENjE NA TRGU SAVE KOVAČEVIĆA
S OBZIROM da se spomenik podiže na Trgu Save Kovačevića, koji se izjašnjavao kao Srbin i u Drugom svetskom ratu se obračunavao sa četama Krsta Zrnova Popovića, a nedaleko je i spomenik Savinom bratu Nikoli, poslaniku Podgoričke skupštine, ostalo još da se na trgu podigne i spomenik Srbima iz Crne Gore koji su bili pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini generala Dragoljuba Mihailovića. I da taj trg simbolično nazovemo "Trg srpskog pomirenja" - poručili su iz Nove srpske demokratije.
bager
26.12.2018. 19:31
Da ne bi Srbije i ujedinjenja i komunizma ovaj siptar bi jos cuvao ovce po brdima ,,
staklo je nalepsi dio spomenika...ali lako puca
Crna Gora kakva jeste, sa brojem stanovnika kao jedan grad u Srbiji da joj nije bilo nje pocrkali bi od gladi.
Novi pokusaj Djukaja da udje u istorijske citanke. Paradoksalno koliko se covek blamira.
"Којој овци своје руно сметаонђе није ни овце ни руна."
Komentari (16)