Komentar: Legalizacija

Savo Gregović

17. 12. 2018. u 13:14

Na celom prostoru Crnogorskog primorja traje "frontalni" napad na preostale parcele, koje raniji graditelji nisu uspeli da betoniraju. Tih većih građevinskih površina je nestalo

Коментар: Легализација

ZAJEDNICA opština traži više izmena Zakona o izgradnji, kao i produžetak za podnošenje prijava za legalizaciju za još dve godine. Na to ih je podstakla činjenica da je do sada podneto oko 50.000 zahteva za dobijanje dozvole za "divlje" podignute objekte. I pored najave da neće svi objekti moći da se legalizuju, neimari još "vrednije" zidaju. Na primorju najviše.

Nikada nije bilo više priče o zaštiti prostora uz južnu obalu Jadrana i nikada više napada na taj, kako vele, najveći resurs Crne Gore. Građevinska sezona, koja je usledila odmah nakon turističke i koja je u punom jeku, najbolje to pokazuje.

Na celom prostoru Crnogorskog primorja traje "frontalni" napad na preostale parcele, koje raniji graditelji nisu uspeli da betoniraju. Tih većih građevinskih površina je nestalo - "pojeli" su ih soliteri koji su išarali budvansko polje, Petrovac, Boku, ali i sami jug Jadrana.

Na red su došli uski posedi između već podignutih stambenih zgrada, ali i te kako i prostor uz samu jadransku magistralu koja preseca južnu obalu. Gradi se, kao i do sada - uvis. Graditelji, biznismeni novog doba, "pronađu", tridesetak do stotinak kvadrata zemlje, kupe ga i zidaju navodno kondo hotele i hotelčiće, koji liče na "stepenaste" trouglaste čokolade pa ih je narod stoga nazvao "toblerone". Obično su u takvim zgradama, čija prizemlja imaju recepcije, mali stanovi, koji se najbolje prodaju na tržištu.

Enormna gradnja stanova za tržište, odavno je jedna od glavnih tema u Crnoj Gori. O betonizaciji koja je progutala zelene prostore i nanela trajnu štetu turizmu, priča se i sada. Oštre kritike dolaze, uglavnom iz opozicije, nevladinog sektora i struke.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije