Reforme bez DCG i URA
10. 11. 2018. u 14:19
O članstvu privremenog Odbora za izborno zakonodavstvo odlučuje se početkom sedmice. DPS predložio Branimira Gvozdenovića, a DF kandidovao Strahinju Bulajića

Na sastanku sa predstavnicima OEBS / Foto Skupština CG
POČETKOM naredne sedmice prvo će se Administrativni odbor, a potom i Skupština Crne Gore izjasniti o članovima privremenog odbora za reformu izbornog i drugog zakonodavstva. Demokratska partija socijalista je za mesto predsednika kandidovala Branimira Gvozdenovića, a za članove Martu Šćepanović, Predraga Sekulića i Miodraga Vukovića.
Manjinske stranke će zastupati Ervin Ibrahimović (BS) i Genci Nimanbegu (Forca), a socijaldemokrate Boris Mugoša. Zamenik predsednika odbora biće Strahinja Bulajić iz Demokratskog fronta, dok će iz tog političkog saveza biti zastupljeni još Branka Bošnjak i Predrag Bulatović, dok će Demos i SNP u odboru predstavljati Miodrag Lekić. Poseban klub poslanika Aleksandra Damjanovića neće učestvovati u radu odbora, a mesto su prepustili opoziciji. Ostala su upražnjena mesta Demokratske Crne Gore i Građanskog pokreta URA, koji bojkotuju rad parlamenta.
PROČITAJTE JOŠ: Crna Gora gradi prvu bazu po merilu NATO
- Reformom izbornog zakonodavstva Crna Gora je pokazala odgovornost prema biračima, a poboljšano zakonodavstvo pojačaće političku stabilnost i egzistencijalnu sigurnost - kazao je predsednik Skupštine Ivan Brajović, na Cetinjskom parlamentarnom forumu. - Formirali smo privremeni odbor, koji će ideje sprovesti u dela, usaglasiti zakone s najboljim primerima i praksama u razvijenim demokratijama i uvažiti nacionalne i druge različitosti.
Šefica misije OEBS Mariz Davije pozdravila je formiranje odbora za dalju reformu izbornog i drugog zakonodavstva uz učešće vladajuće većine i opozicije, kao i NVO sektora i akademske zajednice. Ona je ponudila ekspertsku pomoć OEBS kako u delu zakonodavstva kojim će se baviti odbor tako u jačanju kapaciteta skupštinske službe kao podrške radu poslanika.
Skupštinski odbor formiran je radi “optimizacije sveukupnog ambijenta”, kao i implementacije preporuka OEBS/ODIHR povodom parlamentarnih izbora 2016. i predsedničkih izbora 2017, preporuka iz izveštaja Evropske komisije o napretku i jačanju poverenja javnosti u izborni proces. Odbor će imati 14 članova, odnosno po sedam poslanika vladajuće većine i opozicije, dok će se predsednih ovog tela birati iz najbrojnijeg poslaničkog kluba vlasti (DPS), a zamenik će biti iz najbrojnijeg kluba opozicije (DF). U statusu pridruženog člana mogu učestvovati i predstavnici nevladinog sektora, akademske zajednice, bez prava odlučivanja. Odbor je dužan da najkasnije do 30. septembra 2019. pripremi i podnese Skupštini na usvajanje predloge za izmenu i dopunu zakona i drugih akata i rešenja.
PROČITAJTE JOŠ: Restitucija koči prodaju imovine
KOZMETIKA
Demokrate i URA najavili su da će do marta meseca dostaviti Skupštini Crne Gore svoj predlog izmena izbornih zakona.
- Nećemo učestvovati u radu parlamentarnog odbora čije osnivanje je iniciraο DPS, koji je grubim falsifikatima našeg plana izbornih reformi pokušao da od sveobuhvatnih izbornih i drugih reformi dobije podršku za kozmetičku nadogradnju i površnu optimizaciju izbornog i drugog zakonodavstva - kaže Aleksa Bečić, lider demokrata.