Crnogorski evro na klackalici

I. S.

24. 10. 2018. u 08:28

Najzahtevnije poglavlje za pristupanje EU za Crnu Goru biće ekonomska unija. Odluku o upotrebi valute, koju Crna Gora koristi mimo pravila Brisela, doneće Evropska komisija

Црногорски евро на клацкалици

POGLAVLjE 17 u okviru procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, koje se odnosi na ekonomsku i monetarnu uniju, otvoreno je krajem juna, a prema ocenama stručne javnosti, to poglavlje, pored poglavlja 21 - koje se odnosi na vladavinu prava, jedno je od najsloženijih i najzahtevnijih. U okviru poglavlja 17 razmatraće se upotreba evra kao zvanične valute, koji je Crna Gora jednostrano uvela 2002, mimo pravila i procedura koje propisuje Brisel. Takođe, tokom pregovora bi trebalo da se precizira kada i pod kojim uslovima Crna Gora može da postane članica evrozone i “legalizuje” upotrebu evra kao zvaničnog sredstva plaćanja.

Da se od Crne Gore neće tražiti da ukine evro i uvede sopstvenu valutu, saopštio je viceguverner Centralne banke Crne Gore Nikola Fabris.


PROČITAJTE JOŠ:
CG: Prosvetarima veće plate?

- EU je prihvatila da je Crna Gora specifičan slučaj i da bi joj zahtev za ukidanje evra naneo značajnu ekonomsku štetu. Očekujemo da će tokom narednih godina biti razgovora o modifikaciji mastrihtskih kriterijuma, pre svega onih koji nisu primenjivi u slučaju Crne Gore. Konačnu reč o ovom pitanju imaće Evropska komisija - izjavio je Fabris.

Međutim, u opoziciji imaju dozu opreza. Zdenka Popović, poslanica Demokratske Crne Gore, smatra da problem ulaska Crne Gore u EMU nije samo u poštovanju Ugovora iz Mastrihta, već i u tome što je u Ustavu Crne Gore u članu 143 jasno precizirano da je CB CG samostalna organizacija odgovorna za monetarnu i finansijsku stabilnost.

- S obzirom na to da ulaskom u EU, EMU vodi monetarnu i finansijsku politiku država članica, potrebna je izmena Ustava koja je veoma zahtevna i može se sprovesti jedino u uslovima političke stabilnosti i neophodnog konsenzusa svih političkih partija kako bi se obezbedila dvotrećinska većina. Sada se postavlja pitanje kako će se EK odneti prema tome što Crna Gora koristi evro kao svoju valutu -kazala je Popovićeva za “Novosti”.

Foto DCG

NAJBOLjE REŠENjE

NAJJEDNOSTAVNIJE i najjeftinije rešenje je da države članice pristanu da nastavimo da koristimo evro, iako nismo članica evrozone, dodaje Zdenka Popović. - Sva ostala rešenja,štampanje sopstvene valute ili uvođenje američkog dolara, iziskivalo bi dodatno vreme u pregovorima, velike troškove i ogromni rizik deviznog kursa i inflacije, pa bismo, kako je objasnila, imali rast sivog tržišta i pogoršanje fiskalnog disbalansa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Немања

24.10.2018. 08:34

Пола Црне горе ће ускоро користити динар, а друга половина албански лек.

Čudno

24.10.2018. 08:55

Sasvim je normalno za administraciju EU sa ima višestruke standarde kako za zemlje kanditate tako i za zemlje članice (npr.Hrvatska), ali je neshvatljivo da žmure na očito nepoštovanje pravila fiskalne politike u uniji, jer samovoljno korišćenje evra nije privatna stvar pojedinca hoće li u džepu držati evro ili perper, već daleko složenijeg problema, a EU dozvolila da "se ispegla" mnogo toga. Dakle, nema ti više nikavog problema (da se malo našalim).

Жива Н. Суботички

24.10.2018. 12:25

Да Црна Гора је јединствена по много чему као по продаји 2.000 „економских држављанстава“ власницима сумњивог капитала. Претходних година држављанство Монтенегра купили су контроверз. бивши премијер Тајланда, Таксин Шинаватра по скраћеном поступку и без објашњења. Потом малезијски бизнисмен и играч покера Веи Сенг Пуа, који је 2014. био ухапшен у Лас Вегасу. И некадашњи министар безбедности Мохамед Дахлан, који је својевремено оптуживан за проневеру десетина милиона долара из држав. фондова итд.