Kotor: Rusi traže odštetu 20 miliona

V. KADIĆ - S. GREGOVIĆ

23. 10. 2018. u 12:41

Ruski investitor, posle 12 godina blokade gradnje u Morinju, tuži državu i Opštinu Kotor. “Montenegroregion” prevaren - prodato mu zemljište, pa promenjen DUP. Dve godine od kupovine, plac obeležen kao zelena površina

Котор: Руси траже одштету 20 милиона

U Morinju trebalo da nikne atraktivno naselje / Foto Radio Kotor

RUSKI investitori iz preduzeća “Montenegroregion” koji su pre 12 godina kupili oko osam hiljada hektara zemljišta na atraktivnoj lokaciji u Morinju, kako bi podigli turističko naselje i hotele, podneli su tužbu protiv države Crne Gore i Opštine Kotor tražeći odštetu od 20 miliona evra. U tužbi navode da su na osnovu instrukcija države krenuli u milionsku investiciju, ali da su u međuvremenu “prevareni pretrpevši nenadoknadivu štetu koja je prouzrokovana nepravilnim radom državnih organa”. Rusi su kupili parcelu u Morinju gde je trebalo da nikne atraktivno naselje za koje je više ruskih državljana sklopilo predugovore sa investitorom i uplatilo određene novčane iznose.

Tvrde da su dve godine nakon kupovine zemljišta nadležni tu parcelu u DUP obeležili kao zelenu površinu na kojoj je zabranjena gradnja. Podsećaju da su ih nadležni u državi savetovali da pokrenu izmenu nacrta detaljnog urbanističkog plana, što su učinili, da bi od njih, kako navode, bilo traženo da urade i HIA studiju za ceo Morinj, uz obećanje da će im nakon toga biti odborena izmena tog plana, ali do izmene DUP-a nije došlo jer je prošao rok! U tužbi koju je podnela advokat Zorica Đukanović navodi se da je zbog neispunjenih obaveza pokrenut spor i pred nadležnim sudom u Ruskoj Federaciji.

Nakon davanja negativnog mišljenja, došlo je do sastanka u Ministarstvu kulture u februaru 2016. gde je ruskom investitoru predloženo da izradi studiju vizuelnog uticaja na zaštićeno prirodno i kulturno istorijsko područje Kotora.

- Dokument je predat Ministarstvu kulture, koje od 14. 6. 2016. godine do danas nije dalo saglasnost, niti je odlučivalo po tom pitanju. Na intervenciju tadašnjeg ministra Goranovića održan je sastanak sa generalnim direktorom Direktorata Aleksandrom Dajkovićem, Anastasijom Miranović i predstavnicima tužioca, na kojem nam je saopšteno da, pored dostavljene studije, treba izgraditi takozvanu HIA studiju po Uneskovim smernicama, te da će se nakon toga steći uslovi za davanje pozitivnog mišljenja. Na predlog ministarstva, za izradu ovakve vrste studije izabran je profesor arhitekta Goran Radović, sa kojim je tužilac sklopio ugovor o izradi studije o proceni uticaja na kulturnu baštinu - HIA. Troškove izrade u iznosu od 7.140 evra snosio je ruski investitor - navodi se u tužbi, uz podsećanje da su ruski investitori 27. februara 2017. dostavili pomenutu studiju, što je bio uslov za davanje pozitivnog mipšljenja i saglasnosti za izmene Detaljnog urbanističkog plana Morinju.

Nakon što su dostavili i taj dokument, stiglo je obaveštenje iz Vlade Crne Gore - da je u međuvremenu doneta odluka da se rad na HIA studijama poverava Arhitektonskom fakultetu u Podgorici.

NAPLATA I DERIPASKINOG DUGA?

SPOR sa ruskim investitorima u Morinju nije jedini koji Rusi imaju u Crnoj Gori. Nezvanično se govori da bi Vlada mogla da pokuša da dođe do naplate višemilionskog duga po osnovu dobijenih arbitraža od firmi Olega Deripaske zaplenom imovine koju on ima u Crnoj Gori. Navodno se radi o 11 vila u luksuznom rezidencijalnom kompleksu na Platamunima, čija je vrednost višemilionska. Centralnoevropska aluminijumska kompanija u vlasništu Deripaske odbija da plati troškove postupka i ugovorne kazne određene u tri odvojene arbitražne odluke u korist države Crne Gore, a u iznosu većem od 1,5 miliona evra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije