MAKEDONIJA PRED ODLUKOM: Promena imena na „overi“?
15. 10. 2018. u 14:34
Poslanici Sobranja Makedonije pred „istorijskom odlukom“ za promenu Ustava i potvrdu dogovora sa Grčkom

Foto: MIA
OD STALNOG DOPISNIKA
U uslovima ponovo nametnutog iskušenja „istorijske odluke“, uz nastavak podrške Zapada, poslanici Sobranja Makedonije započinju debatu o Predlogu izmena Ustava shodno odredbama potpisanog sporazuma sa Grčkom, prema dobijenim smernicama koalicione Vlade premijera Zorana Zaeva.
Pročitajte još:Georgievski: Izolacija Makedonije je najgori scenario
Rasprava na plenarnom zasedanju jednodomnog parlamenta sa ukupno 120 poslanika, izvesno je oslikaće produžene razlike između vladajuće makedonsko-albanske većine i opozicione VMRO-DPMNE koja istrajava na stavu da je dogovor sa Atinom potpisan u Prespi o promeni imena države u Republika Severna Makedonija – mrtav i da su ustavne promene - neprihvatljive.
Pokazalo se to i na dvodnevnoj raspravi u matičnoj skupštinskoj komisiji za ustavna pitanja, gde su zaključci usvojeni ali je odnos snaga očito ostao nepromenjen.
Vlastima u Skoplju predvođenim Zaevom u parlamentu je neophodna dvotrećinska većina (sada raspolaže sa 71 mandatom) za usvajanje ustavnih promena kojima bi se potvrdio prespanski dokument sa Atinom i time vizarao strateški proklamovani put evroatlanskim integracijama.
Pročitajte još: Cipras odbacio plan B za Makedoniju - "nema alternative"
Ukoliko do kraja sedmice ne bude obezbeđen „priklon“ neophodnih devet poslanika opozicionog bloka vladajućoj većini „Za evropsku Makedoniju“, u nastavku „istorijskih zadataka za demokratsku put zemlje u Evropu“, uslediće najavljeni vanredni parlamentrani izbori „po skraćenim rokovima“.
Zaev je u obraćanju poslanicima na početku zasedanja u ponedeljak rekao da je došlo vreme zajedničkog prisputa odluci koja će omogućiti ulaz u „evroatlansku porodicu“. Izneo je očekivanja da se svaki poslanik suoči sa odgovornošću i da se izjasni po svojoj vlastitoj volji, sledeći pravac razvoja države. A to je, prema njegovim ocenama, izabrala ogromna većina građana izašlih na referendum 30. septembra.
– Vi ste dom demokratije i treba da napravite pravi izbor – rekao je premijer pozivajući poslanike da se odluče „za logičan i pravi izbor nasuprot izolaciji i podelama“.
– Došlo je vreme da kažemo „stop“ podelama i evo šanse za praštanje i pomirenje – rekao je Zaev podsećajući na lanjski „krvavi četvrtak“ u Sobranju kada je 27. Aprila u protestima izbegnut njegov i linč dela poslanika tadašnje opozicije.
Predloženim ustavnim promenama navodi se dodavanje novog imena Severna Republika Makedonija. U Preambuli imenovanje konkretnih dokumenata ASNOM-a zbog usaglašavanja sa aktom potpisanim sa Grčkom. Jače garancije trajnosti granica i isključivanja teritorijalnih pretenzija i brige o Makedoncima i dijaspori u inostranstvu. Konkretno to znači pravo na brigu o kulturnim, ekonomskim i socijalnim pravima pripadnika u inostranstvu bez mešanja u suverena prava drugih država i njihove unutrašnje poslove.
Krajnji rok za raspravu na plenarnoj sednici je 10 dana, do kada se mora glasati dvotrećinekom većinom glasova poslanika neophodnih za usvajanje predloženih izmena Ustava.
(NE)SPREMNI ZA IZBORE
Iz opozicione VMRO-DPMNE Hristijana Mickoskog pred početak skupštinskog zasedanja u Skoplju potvrđeno je da su ustavne izmene apsolvirane i da njihovi poslanici neće glasati. Najavljuju pripremu za vanredne izbore, kako je istaknuto „25. novembra, 2. decembra, 9. decembra, ili na proleće sa akcentom na započeto poboljšanje partijske infrastrukture...“
PROTESTI
Ispred zdanja Sobranja Makedonije na blokiranoj ulici 11. Oktobra u ponedeljak je manja grupa građana protestvovala protiv predloga Vlade za promenu dela imena države i ustavnih odredbi „vezanih“ za dogovor sa Grčkom.
Demonstranti su na ulici postavili šator za „produženi boravak“, sa transparentom - „nismo vas izabrali da menjate ime, ostavka...“