Batine i zbog izgleda!

P. Gligorović

27. 09. 2018. u 11:05

Vršnjačko nasilje je sve češća pojava među mladima u Crnoj Gori. Mete su obično ranjiva i deca koja imaju fizičke nedostatke

Батине и због изгледа!

Sve češće maloletnici dogovaraju masovne tuče - Foto Fejsbuk

VRŠNjAČKO nasilje je sve češća pojava među mladima u Crnoj Gori. Kreće se od bezazlenih tuča u dvorištu škole do pojedinačnih napada i maltretiranja. Podaci Zavoda za školstvo pokazuju da je u osnovnim i srednjim školama zabeleženo više od 300 slučajeva vršnjačkog nasilja. I tu postoje sumnje oko stvarnog broja žrtava nasilja jer ga mnogi od njih i ne prijavljuju nadležnim institucijama.

Brojke koje se navode u pshiloškim istraživanjima upozoravaju da će deset odsto dece u nekom trenutku svog odrastanja pretrpeti vršnjačko nasilje. Jedno istraživanje UNICEF-a, objavljeno ovih dana, pokazalo je da čak polovina dece u školama uzrasta između 13 i 15 godina, mogu biti žrtve vršnjačkog nasilja. Kao mete obično se uzimaju deca koja su iz bilo kog razloga ranjiva, bilo da pripadaju nekoj od manjinskih grupa, ili zbog izgleda i težine. Kazne su uglavnom savetodavne.

- Ukoliko su počinioci deca mlađa od 14 godina, koja nisu krivično odgovorna po Krivičnom zakoniku Crne Gore, Uprava policije ih upućuje na Centar za socijalni rad gde se sa njima savetodavno radi. Sve ovo su veoma efikasni načini sprečavanja, odnosno prevencije ove pojave, jer i deca koja su žrtve postaju svesna da postoje mehanizmi njihove zaštite, a deca koja su počinioci postaju svesna posledica i kažnjivosti ovakvog ponašanja - kaže Marica Stijepović, psiholog.

U istraživanjima koja su sprovedena prepoznato je mnogo faktora koji utiču na porast nasilja, kao što su uticaj društva, roditelji, i okolnosti u kojima deca odrastaju. Takođe i sa porastom popularnosti društvenih mreža deca mogu biti nesvesno izložena nasilju. Jedan od bitnijih elemenata upravo je onaj faktor koji dete nosi iz porodice.

- Recimo, roditeljski stilovi u kojima se ne postavljaju odgovarajuće granice deci, baš u smislu nasilnog ponašanja, dovode do toga da deca ne uviđaju štetnost i posledice nasilnog ponašanja. Takođe, u porodici u kojoj se agresija neadekvatno ispoljava, deca uče neadekvatne obrasce ponašanja i prenose ih i na polje vršnjačkih odnosa, a isto važi i za šire društveno okruženje - dodaje Marica Stijepović.

Poslednji primer tuče učenika u gimnaziji u Tuzima samo je još jedan od takvih primera.


OBRAČUNI U DVORIŠTIMA

Pre dva dana policija je sprečila dogovorenu tuču između učenika dve podgoričke osnovne škole. Mesto obračuna trebao je da bude kod autobuske stanice, a razlog najavljenog sukoba bili su "neraščišćeni računi" na polumaturskoj ekskursziji u Beogradu. Kada su se policajci pojavili na lice mesta, deca su se razbežala. Prošle nedelje, u Kraljevom parku, takođe u Podgorici, došlo je do tuće u kojoj su vršnjaci iz škole pretukli dečaka. Policija sumnja da je ova tuča zakazana putem "Fejsbuka".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

Igor

27.09.2018. 11:46

U moje vreme se to zvalo tuca u skoli , gluten nije postojao kao i glukozni sirup,...

Miroslav

27.09.2018. 11:57

Nažalost, generacije 90-tih pa na ovamo, koje su odrasle u metežu, tek preuzimaju državu i društvo. Čemu se nadati?

Патриота

27.09.2018. 12:00

Родитељ, само да ти одговорим зашто се заташкава код нас. Мој пример је био да сам одреаговао на тучу за време великог одмора, прво спречио а онда и пријавио психологу, педагогу и директорки, резултат свега тога је био да сам ја крив јер сам требао да претпоставим да ће се потући док се играју. Е ЗБОГ ТОГА НИКАДА ВИШЕ НЕЋУ ПРИЈАВИТИ, ВЕЋ САМО СПРЕЧИТИ!!!

Bane

27.09.2018. 13:20

Drzava treba da oformi komisiju, sekretarijat ili kako vec da se zove za kontrolu vrsnjackog nasilja koja ce imati status drzavne ustanove i kojoj ce na raspolaganju biti policija,sud i sve druge institucije ukoliko zatrebaju. I onda se toj komisiji prijavljuju problemi koje ce ona kao drzavni organ resavati. To je jedino resenje.

cr7

27.09.2018. 14:16

@Bane - hahaha ,,ma da i skupstinske odbore,uprane odbore i Savet Evrope i Savet Bezbednosti,ODKB svi da se bave sa malo normalnog muskog odrastanja ....!!

hahaha

27.09.2018. 13:39

Samo se tucite deco,to je uvek bilo ovd bolje nego da kicmu nemate kao u Zap. Evropi gde migranti terorisu domacu djecicu jer ih roditelji odgajaju u staklenom zvonu.

Roditelj

27.09.2018. 13:58

@Патриота, ja vas razumem u potpunosti i za to su najveću krivci direktori škola i psiholozi, najveći demagozi ove problematike !

Sloba

27.09.2018. 17:07

Decaci su bili, jesu i ostace decaci. Siledzija je predmet za diskusiju. Ne secam se dana u osnovnoj skoli, a da se neko nije potukao. Ne secam se nedelje u skoli, a da se nisu kacile dve osnovne skole. Pustite decake da budu decaci, a siledzije i staratelje kaznjavajte surovo.

РОБИА

13.09.2019. 18:08

То су иако озбильни детальи деце и културе и васпитаньа. зашто да неко страда због бахатости и силеджиства !!!! А обично страдаиу озбильна и васпитана деца !