Crna Gora: I sudije bi privilegije

V. KADIĆ

27. 09. 2018. u 13:20

Najavljenim Izmenama Zakona o PIO nezadovoljne gotovo sve profesije u Crnoj Gori. Povlašćene uslove za penziju traže i vatrogasci, spasioci, zatvorski radnici

Црна Гора: И судије би привилегије

Zaposleni u sudstvu se protive pooštrenim uslovima penzionisanja

IZMENE Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju podigle su buru nezadovoljstva kod gotovo svih branši u Crnoj Gori, jer će novo zakonsko rešenje (ukoliko se usvoji) pooštriti uslove penzionisanja. Crnogorske sudije traže da im se omoguće privilegovani uslovi za odlazak u penziju. Udruženje sudija navodi da oni to svojim poslom zaslužuju poput službenika Agencije za nacionalnu bezbednosti, Uprave policije, profesionalnih vojnih lica i slično.

Sudije su dostavile Ministarstvu rada i socijalnog staranja predlog izmene i dopune Zakona o PIO, navodeći da oni zaslužuju adekvatne uslove za starosnu penziju kao "zaštitnici prava i pravnog poretka moderne evropske države, kakvoj stremi Crna Gora". Predlažu da sudije stiču pravo na penziju sa navršenih 67 godina života ili sa 40 godina staža, dok bi se iznos starosne penzije određivao na osnovu poslednje plate koju je sudija primio.

Pročitajte još: Crna Gora: Rad do groba

Nakon što je predsednik države Milo Đukanović izrazio nadu da bi ipak moglo doći do kompromisa Vlade i sindikata, prvi je popustio Kemal Purišić, ministar rada i socijalnog staranja.

- Naši predlozi su u ovoj fazi zaista udaljeni, ali mi imamo i obavezu i potrebu da o ovoj važnoj temi i dalje razgovaramo, s obzirom na to da su sindikati kazali da je loptica u dvorištu Vlade, mi ćemo svakako nastaviti razgovore sa njima - poručio je Purišić.

Problem između Vlade i sindikata nastao je zbog uslova koji se predviđaju za odlazak u penziju. Vlada predlaže da je za buduće odlaske u mirovinu potrebno ispuniti dva uslova - 40 godina staža i 65 godina života. Sindikati upozoravaju da sve manje zaposlenih može ostvariti punu starosnu penziju po ovom osnovu, jer, kako ističu, u neoliberalnim uslovima rada poslodavci otpuštaju stariju radnu snagu i favorizuju mlađu, jeftiniju.

Ponudili su četiri uslova za odlazak u penziju - sa 40 godina staža ili 65 godina života, da se za osnovicu obračuna penzije koristi 20 najboljih godina staža po osiguraniku, a ne svih 40 godina, kao i da se povećaju najniže cene penzije na 80 odsto minimalne zarade, odnosno na 55 odsto prosečne zarade kada je u pitanju starosna penzija ostvarena na osnovu 40 godina staža.

Među argumentima sindikalaca su otežani uslovi rada koji, kako navode, najčešće podrazumevaju zastarelu tehnologiju u procesu rada, slabe i nepostojeće mere zaštite na radu, nezdravu radnu i životnu sredinu, nemogućnost zaposlenih da izdrže zahtevani ritam rada, pogotovo u realnom sektoru zbog čega veliki broj njih ide u prevremenu i invalidsku penziju. Zahtevaju da se profesionalnim vatrogascima-spasiocima i zaposlenima u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija omogući prevremeno penzionisanje pod povlašćenim uslovima i da to pravo mogu ostvariti najkasnije do 31. decembra 2020. godine.


DOPRINOSI I PENZIJE

U CRNOJ Gori, prema zvaničnim podacima, u proseku radi oko 180.000 ljudi, dok se doprinosi naplaćuju Poreskoj upravi za oko 130.000 radnika, saopštavaju sindikati. Prema podacima sindikata u Crnoj Gori 10.500 penzionera prima penziju do 125 evra, 30.000 do 200 evra, a oko 30.500 od 200 do 300 evra. Odnosno više od 70.000 penzionera ne prima više od 300 evra!

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije