U penziji nema mira
13. 08. 2018. u 09:15
Sindikat javne uprave i pravosuđa zapretio štrajkom ukoliko se usvoje izmene Zakona o PIO. Bez beneficiranog radnog staža za zaposlene u pojedinim službama

Pojedini zaposleni nisu sigurni da će dočekati penzije Foto N. Skenderija
POSLANICI crnogorskog parlamenta (vladajuća većina) naći će se pred iskušenjem - da li da izglasaju izmene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju ili da odustanu od tog nauma. Ukoliko ova priča dobije “zeleno svetlo” eto generalnog štrajka zaposlenih u javnoj upravi i pravosuđu. Protestnu šetnju podgoričkim ulicama za 21. avgust najavio je sindikat javne uprave i pravosuđa. Oni očekuju da će im se tog dana pridružiti zaposlenih iz svih bezbednosnih službi i da će nakon toga sesti sa odgovornima u državi.
Na konferenciji za novinare njihovi predstavnici i predstavnici strukovnog sindikata vatrogasaca ocenili su da su predviđene izmene zakona o penzijskom i invalidskom osiguraanju veoma loše.
PROČITAJTE JOŠ: CG: Penzije i socijala na poček!
- Nipodaštava se beneficirani radni staž zaposlenih u službama bezbednosti i zaštite i mnogi od njih neće stići da iskoriste pravo na penziju. Da se radi do 65 godina starosti i 40 godina staža, uslovno oboje. Dakle, oba ova uslova da se usvoje, ako hoće neko sutra da ode u penziju, kaže sindikalac Nenad Rakočević. - Da li će naše službe da zaštite građane i služe im u poznim godinama? Da li će ove službe biti efikasne sa kadrom koji je star i bolestan?
PROČITAJTE JOŠ: Nezakonito po državnu penziju
Sindikalni predstavnici upozoravaju da iako zaposleni napuni 40 godina staža, on neće moći da pođe u mirovinu!
- To produžava radni vek velikom broju zaposlenih u službama vojske, policije, zavoda i službama zaštite, smatra Predrag Spasojević iz sindikata Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu. - Svaki četvrti građanin neće dočekati potrebne godine za odlazak u penziju ukoliko se usvoji nacrt zakona koji je već prošao radne grupe.
Nadležni u Crnoj Gori pripremaju novi Zakon o PIO, koji predviđa produženje radnog staža najverovatnije do 67. godina života, kao i drugačiji obračun prinadležnosti najstarijih građana. Primena trenutno važećeg zakona podrazumevala je postupnost u povećanju starosne granice. U penziju će i po ovom propisu moći da idu muškarci sa 67 godina i to od 2025, a žene od 2041. godine. Međutim, prema najavljenim izmena zakona, očigledno da ta pravila neće ni zaživeti. Reklo bi se, na inicijativu ili pritisak međunarodnih institucija poput Svetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda i Američke privredne komore, koje iskoriste svaku priliku da kritikuju rešenja u tom zakonu, naročito ona o pravu na prevremeno penzionisanje.
Dušan Perović

- U izmenjenom zakonu, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja ove godine, mogla bi se promeniti starosna granica za odlazak u penziju, jer je težnja Evropske unije da se uposleni što duže zadržavaju u radnom odnosu. Naš zakon sada propisuje odlazak u penziju sa 67 godina života, uz napomenu da će u potpunosti biti primenljiv za žene za 23 godine, a muškarce za sedam godina, ili 2041. i 2025. godine. Sada ne možemo reći šta će biti dogovoreno tokom pregovora, ali radna grupa uveliko razmatra rešenja - rekao nam je Dušan Perović, direktor Fonda PIO. U Crnoj Gori trenutno je 130.300 penzionera.
NOVA FORMULA
INOVIRANI zakon doneće i promene u obračunu penzija. Sada se koristi švajcarski model koji uzima u proračunu rast zarada i cena na malo kako bi se početkom svake godine izračunao rast, odnosno uskladile penzije sa tim modelom.
- Može se očekivati da se ta nova formula primeni u obračunu penzija početkom naredne godine, mada se i sada na osnovu privrednih aktivnosti uz primenu švajcarskog modela može očekivati veći rast penzija u 2019. godini - optimističan je Perović.