OJ,POPINO, NEK TI IME TRAJE! U Lici održano Popinjsko prelo
03. 08. 2018. u 16:40
Ilindansko prelo u selu Velika Popina u Lici proteklo u znaku Branka Ćopića. Mesto nadomak Knina uoči „Oluje“ imalo 700, a danas svega pedesetak žitelja. Oni čine sve da selo održe u životu

FOTO: Privatna arhiva
Prelo je održano uoči Svetog Proroka Ilije, hramovne slave ovoga sela. Počelo je nastupom mladog narodnog guslara Saše Lukića, a završilo se dodelom zahvalnica donatorima za spomen dom „Branko Ćopić“ u kome je priređena izložbena postavka „Velike seobe Srba“.

Pročitajte još: Ilindanski sabor u novom hramu
Učesnici su bili većinom meštani – pevalo se, prepričavani su događaji iz prošlosti, a bilo je i suza zbog onih koji su u poslednjim ratnim deogađajima napustili Popinu i sada žive u Srbiji, Kanadi, Skandinaviji...
Do pre nekoliko godina u Velikoj Popini, mestu udaljenom od Gračaca dvadesetak, a od Knina 30 kilometara, živelo je tek 20-ak srpskih duša a danas ih je više od 50. Veliki je to napredak, ali ipak neznatan jer je pre zloglasne hrvatske akcije „Oluja“ ovde bilo 700 žitelja.
Pročitajte još:Osveštana nova crkva u Petrovaradinu
- Meštani Popina ,kako ovi koji su ostali na svojim ognjištima, tako i u dijaspori, čine sve da selo održe u životu. Seoba je uvek bilo, ali su Srbi opstajali, opstaće i Velika Popina ako je mi ne zaboravimo - kaže Žarko Dimić, istoričar iz Sremskih Karlovaca i jedan od inicijatora Ilindanskog sabora koji je za ovogodišnji sabor priredio izložbu o istorijatu srpskih seoba.

Ovogodišnje poselo začinili su i čuveni lički specijaliteti: basa, uštipci, vruća jagnjetina sa ražnja i vrsna lička šljivovica, a sve u organizaciji udruženja građana „Eko čuvarkuća“ koja već četiri godine izdaje časopis „Glas velike Popine“. Svečanosti je prisustvovao i ministar lokalne uprave i samouprave Branko Ružić.
Ova manifestacija potvrdila je naziv Velika u imenu sela koje nažalost još uvek nema javnu rasvetu. Popinjci govore da su njihova „svetla“ duhovne prirode i da će tako ostati sve dok bude bilo Velike Popine U znak zahvalnosti uručili su povelje glavnim organizatorima sabora Žarku Šepi i Đorđu Stojsavljeviću, koji su ujedno i urednici navedenog časopisa.
HARAMBAŠE U „BAŠTI SLjEZOVE BOJE“
DIČNU istoriju hajdukovanja ima Velika Popina.Iz tog mesta potekla su dvojica legendarnih hajdučkih harambaša Luka Labus i Lazar Škundrić. Pominje ih Branko Ćopić u "Bašti sljezove boje" Branko Ćopić.
Чувени хајдуци...
03.08.2018. 17:22
То је завичај чувених личких хајдука Лазара - Лазе Шкундрића и Луке - Лукине Лабуса којих има и у Ћопићевим причама. А, аутор текста - ако и сам није Личанин (биће да није, јер не би написао "из Удбина" већ "из Удбине" - изворно, лички, би иначе било "саУдбине", са краткоузлазним акцентом на У) - изгледа воли Личане...
@Чувени хајдуци... - Вољети Личане није никакав гријех, јер то подразумјева вољети једну богату културу. Личани су, попут већине Срба, гостопримљив народ, чијим синовима се цио свијет поноси. Вољети Личане значи и саосјећати са њиховим страдањима, којих није баш тако мало било у нашој историји.
Titovi pioniri usrećili nas, tugo moja.
@Savski venac - Заједљив коментар. Шта да радиш? Има нас разних "фела".
Komentari (4)