KOMENTAR: Lekcija
27. 07. 2018. u 12:15
Ustaški poklič "Za dom spremni" i dalje nije zabranjen, a oni koji ga koriste u pesmama, poput Tompsona, predstavljaju se kao nacionalni heroji

Jurica Kerbler
NA mestu stravičnog stradanja Srba, Jevreja i Roma, izraelski predsednik Reuven Rivlin jasno je poručio kako je moralna obaveza Hrvatske da se suoči s prošlošću, da je ne ignoriše i da je obaveza da se ubijeni nedužni ljudi u zloglasnom ustaškom logoru nikada ne zaborave.
Poruka je jasna, nedvosmislena, direktna. Prava lekcija kako treba gledati na istoriju i crne delove prošlosti, jer "zmija još postoji". U trenutku kada Izrael i Hrvatska sve bolje sarađuju, pogotovo na vojnom polju, Rivlin je rekao da će od odnosa prema prošlosti zavisiti i odnosi u budućnosti.
U Jasenovcu je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović rekla da je na taj deo hrvatske prošlosti bačena senka, a da je savremena Hrvatska utemeljena na antifašizmu. Doduše, uz zla kao što su nacizam i fašizam, svrstala je i komunizam, očigledno zaboravljajući da su u Jasenovcu završili hrvatski komunisti, kao što su ga i oslobodili.
Pročitajte još - Ne dozvoljavamo da se manipuliše žrtvama
Hrvatska je još daleko od toga da se suoči s tim tamnim delom svoje prošlosti, a onih koji bi falsifikovali istoriju i od ustaških zločinaca pravili heroje popriličan je broj. Ustaški poklič "Za dom spremni" i dalje nije zabranjen, a oni koji ga koriste u pesmama, poput Tompsona, predstavljaju se kao nacionalni heroji. Mladi jedva da znaju šta se događalo u Jasenovcu, koliko je nesrećnika tamo imalo poslednju stanicu svog života.
Oko Jasenovca nema pogađanja, to je mesto monstruoznih zločina, divljanja jedne stravične ideologije, na kraju poražene. Svako relativizovanje zločina stvara podlogu za moguće nove zločine. Zato su i porodice žrtava i najveći stradalnici, Srbi i Jevreji, toliko osetljivi kad je reč o tom stratištu. Suočavanje s prošlošću dug je i težak put, tačno kaže Rivlin, ali to je jedini put do istine i budućnosti.
Pera Detlić
27.07.2018. 13:29
Svaka čast na komentaru, istina sto posto, ali šta to vredi kad hrvati imaju svoju verziju, koju sem njih i vatikana niko drugi nepriznaje
Ne znam jesu li preds. Rivlin i preds. Kolinda .G.K. išli i u Novsku ( 10 kilometara od stratišta ) ,tamo su nedavno iz Jasenovca prenijeli spomenik poginulim ustašama iz 91. god. sa pokličem : Za dom spremni ( ZDS ) .Recimo ove god. na Blajburgu ( 15. 5 . ) sedmoricu filoustaša je austrijska policija uhapsila ( držali ih skoro 2 mjeseca u zatvoru i uslovno ih kaznili po 2 i više god. ) Ovdje su takovi heroji i uvaženi domoljupci !
Komentari (1)