Napraviše puteve i deca nam odoše!

V. KADIĆ

23. 07. 2018. u 07:14

Milija Jeknić, poslednji učitelj u selu Krnja Jela kod Šavnika, o zatvaranju lokalne škole. Učionice zvrje prazne, a đaci pohađaju nastavu u Boanu

Направише путеве и деца нам одоше!

Učitelj Milija Jeknić

OŽIVELA je ovih dana Krnja Jela, jedno od najlepših sedam uskočkih sela kod Šavnika, čuje se žagor dece pridošle iz Nikšića, Podgorice, zvuci gusala i pesme kršnih momaka. Sjatili se vikendaši u podnožju Sinjajevine na nadmorskoj visini od oko 1.200 metara. Lepota od koje zastaje dah, a posebno šumski prevoj Semolj. Nažalost, utihnulo je školsko zvono, pa mališani, kojih je sve manje, iz ovog i okolnih krajeva autobusom odlaze u Osnovnu školu “Bogdan Kotlica” u Boanu gde pohađaju nastavu. Poslednji seoski učitelj Milija Jeknić sa setom se priseća prošlih dana kada je “đetića” bilo toliko da je Krnjojelska škola dugo bila obrazovni centar ovog kraja.

- Kao što vidite sela su gotovo opustela. Zimi kada napadnu veliki snegovi svega pet-šest domaćinstava ostane ovde i nekako dočekaju proleće. A nekada ih je bilo više od 60 i isto toliko učenika koji su učili u školi “Aleksandar Aga Mandić” - priča Jeknić. - Otkako su napravljeni putevi u šavničkoj opštini sve nas je manje. Odoše mnogi saobraćajnicama, napustiše vekovna ognjišta, uputiše se i u svet trbuhom za kruhom.

Naš sagovornik podseća da je škola nekada bila konačište vojsci, a danas ponekom turisti.

- Dok je bilo više života prizemlje škole služilo je kao dom gde su se održavale igranke. Posle se tu smestila prodavnica u kojoj su se prodavali šećer, bombone i brašno. Učionice danas zvrje prazne, ostale su u njima klupe i stolice, knjige koje su listale prstići naših mališana. Tu je i jedna računaljka na kojoj se računalo koliko jabuka ima Janko ako mu je mama dala dve, a tata četiri. U potkrovlju škole nalazi se učiteljski stan. Pitanje je da li će više ikada neki učitelj u njemu boraviti, smišljati kontrolne i druge zadatke našim malim bistrim glavicama - priča Milivoje.

Prva školska zgrada u kraju podignuta je 1910. da bi posle skoro pola veka bila zamenjena novom, koja nosi Mandićevo ime, prizrenskog studenta koji je nastradao 1939. godine.

Osnovna škola " Aleksandar Aga Mandić"


- Nisam optimista kada je u pitanju oživljavanje ove naše škole. Bojim se da će postati spomenik i svedok vremena kada je Krnja Jela vrela od života. Bogu hvala kod mene je dvoje unučadi, a kod komšija Mijatovića još toliko dece. To nam uliva nadu da ćemo opstati - dodaje Jeknić.

Lepu školsku zgradu obnovili su Krnjojelci, uglavnom iz sopstvenih sredstava. Na ulaznim vratima je katanac i ko zna da li će ih neki novi klinci odškrinuti i potom sesti u školske klupe.


POTOMCI

TROGODIŠNjAK Novica Jeknić ne odvaja se od dede Milije i bake Zorke.

- Pre dve godine obukli smo ga u crnogorsko narodno odelo i poveli zajedno sa sestrom Nikolinom na vrh Lovćena da obiđu Njegošev mauzolej. Svi smo bili neizmerno srećni, a posebno unučići - priča baka Zorka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

MILOS

23.07.2018. 08:42

A u Pljevljma na lokalnoj televoziji oni objavljuju na pola godine koliko ljudi odlazi iz tog grada . To je toliko proklet narod ,oni jedva cekaju da ih je sto manje ,vecu prokletinju video nisam .Grad kao grad je super ali narod nedaj Boze .