PLAN VLADE ZA DRŽAVNU UPRAVU: Višak čak 1.179 činovnika

V. KADIĆ

11. 07. 2018. u 08:50

Vlada Crne Gore donela je plan optimizacije radnih mesta u državnim institucijama. Na godinu uvode moratorijum na zapošljavanje u javnom sektoru

ПЛАН ВЛАДЕ ЗА ДРЖАВНУ УПРАВУ: Вишак чак 1.179 чиновника

PLAN Vlada će u naredne dve godine smanjiti broj službenika za 1.965, Foto Vlada Crne Gore

PLANOM optimizacije, koji je Vlada Crne Gore donela na poslednjoj sednici, uveden je moratorijum na zapošljavanje u javnom sektoru na godinu. Ali se i uselila zebnja kod 1.179 činovnika državne uprave koji strepe da će otići kući. Plan neće zaobići ni opštinske službenike, jer, kako nezvanično saznajemo, u pripremi su rešenja o otpustu njih 608. Najverovatnije da se na ovim brojkama neće stati, jer će se broj zaposlenih u državnoj upravi u naredne dve godine smanjiti za 1.965 službenika i opštinskih 1.217.

- Plan optimizacije posmatran je kao deo širih reformskih programa, a sve u cilju efikasnije javne uprave. Jedna od kratkoročnih mera i na lokalnom i na centralnom nivou jeste ograničavanje zapošljavanja zasnivanjem radnog odnosa na neodređeno i određeno vreme u organima državne uprave i javnim ustanovama čiji je osnivač država i to u periodu od godinu dana - saopštila je Suzana Pribilović, ministarka javne uprave, naglašavajući da se planu nije pristupilo kroz prizmu otpuštanja, nego kao deo "širih reformskih programa".

Nova Vladina odluka je na snazi samo što je pre nešto više od mesec dana obelodanjen planski dokument o rastu zaposlenja novih 707 državnih službenika i nameštenika. Od tog broja 580 trebalo je da bude primljeno na neodređeno, a 124 na određeno vreme, dok uslov za penziju do kraja godine stiče njih 35.

FOND U DRŽAVNOJ administraciji ima 39.306 zaposlenih, a na lokalnom nivou 12.174. Za one službenike koji su na "crnoj listi" a prihvate "sporazumni prekid radnog odnosa" ili status "tehnološkog viška" Vlada će da ponudi kredit ili neku drugu meru u okviru Investicionog razvojnog fonda.

- Očigledno da se radi o pritisku evropskih institucija na kabinet Duška Markovića. Evropa inače ima izražen kritički odnos prema neefikasnoj i glomaznoj državnoj administraciji. Brisel je još ranije konstatovao da je u Crnoj Gori i dalje potrebna snažna politička volja za efikasniju depolitizaciju javnog sektora i optimizaciju državne uprave, kako bi se osigurala efikasnija primena i finansijska održivost reformi. Nažalost, država je postala najbolje preduzeće samo za političke istomišljenike vladajuće većine. Čak i u tome prednjače neke manjinske partije u odnosu na DPS. I opet što je loše - izvisiće oni najbolji, kojima su vrata u javnim preduzećima i institucijama zatvorena zbog političke nepodobnosti - kaže profesor dr Srđa Vukadinović. - Vlada Crne Gore nema čvrstu strategiju, pa otud i različite odluke i to samo za mesec dana.

U Crnoj Gori oko 50.000 ljudi čekao posao, a među njima i 12.000 visokoškolaca, kao i onih sa zvanjima magistara i doktora nauka, koji preživljavaju radeći na crno.

Foto Arhiva Novosti


SPORAZUMNI RASKID

PROŠLE godine je prema podacima Centralne kadrovske evidencije bez posla, po sili zakona ili po osnovu sporazuma ostalo 455 državnih službenika. Najviše je bilo sporazuma o prestanku radnog odnosa -106, a 92 o prestanku radnog odnosa zbog preuzimanja zaposlenog u novootvoreni državni organ. Dvanaest meseci ranije bilo je 415 rešenja o prestanku radnog odnosa, od čega 139, po osnovu sporazuma.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije