CG: Ne strahuju od migranata
05. 07. 2018. u 12:15
U slučaju novog izbegličkog talasa Crna Gora neće podizati zidove i žicu na granici. Vlada se uzda u saradnju sa Albanijom. Zasad stotinak stranaca u Spužu

Kroz Centar u Spužu prošle godine prošlo 850 stranaca / Foto Vijesti
NEMA podizanja kampova, ni zidova, kao ni razvlačenja žice na crnogorskim granicama u slučaju novog migrantskog talasa. To je stav premijera Duška Markovića koji je pre dva dana u Skadru saopštio prekograničnom kolegi Ediju Rami, iako je u pomoć bila spremna da priskoči Vlada Mađarske sa donacijom žice za pokrivanje 25 kilometara granice.
- Zajednički ćemo raditi da naše granice i zemlje budu bezbedne i, ako se desi veliki talas migracija preko naše dve zemlje, da obezbedimo ono što smo obavezni u skladu sa Ustavom, da očuvamo stabilnost.
PROČITAJTE JOŠ: CG: Eko-fond za eko-državu
Marković je rekao da Crna Gora ove godine beleži porast broja ilegalnih ulazaka migranata iz Albanije, a Rama je bio konkretniji.
- Nećemo da budemo zemlja ograda i zidova, ali ni heroji spasioci bogatih zemalja koje ponekad tretiraju migrante kao toksični otpad - izjavio je Rama.
Da se broj migranata neće značajno povećati, uverena je Dušica Živković, šefica Međunarodne organizacije za migracije za Crnu Goru.
- Taj podatak se svakodnevno menja i na dnevnoj osnovi kreće se od 120 do 200 tražilaca azila - rekla je Živkovićeva. - U prvih pet meseci u Crnoj Gori registrovano je oko hiljadu i po ilegalnih prelazaka migranata, a ako se nastavi dinamika kao u maju mesecu od 20 dolazaka dnevno, neće biti nekih većih izazova za državu.
U Centar za migrante u Spužu prošle godine prijavilo ih se oko 850, a godinu ranije duplo manje. Problem za Crnogorce je što deo migranata iz BiH biva vraćen u Crnu Goru, dok s druge strane, na albanskoj granici, prema nezvaničnim navodima, komšije na terenu baš i ne poštuju sasvim sporazum o readmisiji, pa ne prihvataju vraćanje migranata koji su sa njihove teritorije ušli u Crnu Goru. Kapaciteti za prihvat su skromni u Centru za azilante kao i u podgoričkom naselju Konik.
U Centru za tražioce azila u Spužu boravi oko stotinak ljudi, uglavnom Alžiraca. Novi migranti stižu skoro svakog dana, ali su retki oni koji žele da ostanu do kraja postupka odlučivanja o njihovom statusu. Prošle godine dogodila se masovna tuča meštana Spuža i azilanata, kada su stranci noć ranije fizički napali starijeg meštanina. Azilanti su tvrdili da je tuča počela kada su meštani napali jednog Pakistanca, dok druga strana tvrdi da je sukob izbio zbog konstantnih krađa.
PROČITAJTE JOŠ: Iseljavanje u Kumboru: Sve po zakonu ali nehumano
PUNKTOVI KOD SKADRA
PUNKTOVI sa kojih se migranti prebacuju u Crnu Goru uglavnom su u okolini Skadra, a ilegalni prelasci najčešće se organizuju u blizini graničnih prelaza Božaj i Sukovin, naveli su albanski mediji. Tamošnji portali pišu da se poslednjih meseci broj povećava, kao i da Tirana odbija da vrati deo emigranata koji pređu njenu teritoriju. Navode da se ture do Crne Gore organizuju sa lokalnim kriminalcima, a oni dalje idu put BiH i Hrvatske.