CG: Zakonom protiv naučnih plagijata

S. DRAGOVIĆ

06. 06. 2018. u 07:57

Sumnjivi naučni radovi odbranjeni van Crne Gore biće podvrgnuti kontroli. Zakon o akademskom integritetu podrazumeva i etički komitet. I mentori će biti odgovorni u slučaju plagijata

ЦГ: Законом против научних плагијата

Marija Radinović / Foto S. D.

SVI sumnjivi naučni radovi koji su odbranjeni van Crne Gore ubuduće će se proveravati. Vlada Crne Gore priprema Zakon o akademskom integritetu, kojim se prvi put ukazuje i na odgovornost mentora u slučaju utvrđivanja plagijata. Zakonom je, takođe, propisano i osnivanje etičkog komiteta koji će se baviti pitanjima poštovanja etičkih načela i proverom radova.

Crna Gora je jedina zemlja u regionu i šire, koja pitanja akademskog integriteta uređuje posebnim zakonom. Cilj ovog zakona je poštovanje fundamentalnih vrednosti visokog obrazovanja, etičkih načela i onemogućavanje svake vrste zloupotreba koje vode urušavanju sistema visokog obrazovanja i gubljenja ugleda i značaja koje imaju ustanove visokog obrazovanja.

Politikolog Marija Radinović kaže, da je žalosno što se država našla u situaciji da mora da donosi poseban zakon kojim bi zabranila i sankcionisala krađu intelektualne svojine, po čemu je Crna Gora u poslednjih nekoliko godina postala prepoznata u širem regionu.

- Odredba Predloga zakona o akademskom integritetu koja propisuje da će i mentori biti odgovorni za utvrđivanje plagiranja naučnog rada, svakako doprinosi boljoj regulaciji ove oblasti, jer će se na taj način i mentori stimulisati da ozbiljnije i revnosnije shvataju i obavljaju svoj posao, i da ne "gledaju kroz prste" nikome, pa ni svojim poznanicima, rođacima ili favoritima - kaže Radinović.

Na taj način će se napraviti razlika između najboljih studenata i onih manje dobrih.

Radinović smatra da je i osnivanje Etičkog komiteta pozitivna novina.

- Naravno, pod uslovom da taj komitet bude zaista, kako je najavljeno, sastavljen od priznatih i uglednih akademskih radnika koji predstavljaju nesumnjiv autoritet u akademskoj zajednici. U suprotnom, ukoliko se i preko ovog tela budu prelamali politički i partijski interesi, što je do sada bio slučaj sa Univerzitetom Crne Gore i svim njegovim jedinicama, neće se napraviti korak napred u suočavanju sa ovim problemom koji šteti i studentima i profesorima i Univerzitetu, ali i državi - zaključuje Radinović.


ETIČKI KOMITET

TELO koje će se baviti poštovanjem etičkih načela i slučajevima njihovog kršenja, imaće sedam članova koji dolaze iz redova istaknutih eksperata iz različitih naučnih oblasti. Kako je zakonom propisano, postupak utvrđivanja kršenja akademskog integriteta, moći će da pokrene svaki pravni subjekt ili pojedinac, pri čemu se takav predlog prvo dostavlja Sudu časti ustanove na kojoj je odbranjen rad, odnosno gde je stečena kvalifikacija. U slučaju da Sud časti ne okonča postupak u roku od šest meseci, Etički komitet ima zadatak da posao završi u roku od pola godine.

BEZ SANKCIJA

Stručnjaci crnogorskog Zavoda za školstvo lane su prepisali dobar deo hrvatskih nastavnih planova i programa. Niko nije odgovarao. Pre toga je britanski profesor Dimitros Buhalis optužio bivšu ministarku nauke Sanju Vlahović da je plagirala njegov naučni rad. Podneta je krivična prijava, ali je tužilaštvo slučaj proglasilo zastarelim, a ona je u međuvremenu postala ambasador u Italiji. Privredni sud Crne Gore potvrdio je pre dve godine da je član Glavnog odbora DPS Milan Babović prepisao magistarski rad od Petra Martinovića. I istraživanje naučnih radova crnogorskih javnih funkcionera sprovedeno od NVO, pokazalo je da je predsednik DCG Aleksa Bečić, navodno, plagirao magistarski rad.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije