Atina i Skoplje kupuju vreme da privole opoziciju
04. 06. 2018. u 16:28
Atina i Skoplje još čekaju na telefonski razgovor premijera, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva, koji treba da potvrde sve što je do sada dogovoreno u vezi sa novim imenom Makedonije

foto Epa
Opozicija u Grčkoj i Makedoniji je iz različitih razloga protiv do sada predloženih opcija novog imena te bivše jugoslovenske republike.
Grčka opozicija ne priznaje makedonski identitet, a makedonska se protivi promeni Ustava, pri čemu je najglasniji predsednik Makedonije, Đorđe Ivanov.
Svoj protest najuticajnija makedonska opoziciona VMRO-DPMNE je svoje nezadovoljstvo izrazila na protestu u subotu u Skoplju, a grčka opozicija je tim povodom protest najavila za 6. jun.
PROČITAJTE JOŠ - Atina neće ni da čuje, Skoplje ne odustaje od imena "Ilindenska Makedonija"
Ministar spoljnih poslova u senci grčke opozicione Nove demokratije, Jorgos Kamucakos, izjavio je juče da je bolje da se dogovor postigne kasnje, a da rešenje bude bolje, nego da to bude sada, a da odluka bude loša.
Telefonski razgovor Ciprasa i Zaeva bio je najavljen za petak, ali je on odložen iz, kako tvrdi Zaev, zbog nekih "tehničkih pitanja". Tokom telefonskog razgovora dvojica premijera bi trebalo najpre usmeno da se saglase o postignutom sporazumu u 11 tačaka, a potom je najavljen njihv susret u Prespi, gde bi oni sporazum ozvaničili potpisima.
Kako su preneli ranije makedonski mediji, susretu u Prespi treba da prisustvuje navodno i albanski premijer Edi Rama.
I dok je Zaev još pun optimizma i gotovo uveren u rešenje višedecenijskog sporaza Grčkom, što bi omogućilo Makedoniji da dobije datum početka pregovora priključenja EU i ulazak te zemlje u NATO, makedonska opozicija poručuje da ne pristaje na promenu Ustava.
Za zvaničnu Atinu pregovori o imenu doneće rešenje samo ako vlada u Skoplju predvidi izmenu Ustava, za šta je otrebno da se u parlamentu obezbedi dvotrećinska većia.
Politički analitičar Đeljal Neziri smatra da ovde nije reč o pravom usporavanju već je, kaže, u pitanju kupovina vremena da se opozicija i druge političke vlasti u obema zemljama ubede da treba da glasaju za postignuto rešenje, koje nije saopšteno javnosti,.
"Ne verujem da će nakon svih diplomatskih napora ovo pitanje vratiti na polaznu tačku, naročito ne posle značajnog uključivanja američke diplomatije u proces rešavanja spora", rekao je Neziri.
Istog mišljenja je i profesor na Univerzitetu Sveti Kliment Ohridski, Nikola Dujovski.
On je, za Radio Slobodna Evropa na makedonskom jeziku rekao da je optimista da je rešenje spora oko imena na vidiku, a da je telefonski razgovor odložen da bi se dobilo više vremena za kvalitetan dogovor.
"Mislim da se neće vratiti iz ove situacije, niti će to dozvoliti grčka, ni makedonska strana, jer su već puno toga uradili.
MOZETE VI KUPOVAT STA HOCETE
04.06.2018. 19:12
Makedonijom se nece zvat, sve ostale opcije mozete razmatrat, grcki narod nece (ni Ciprasu) dozvolit izdaju.MAKEDONIJA JE U GRCKOJ, a vi mozete da se nazivate Ohridsko-siptarska republjik.
Komentari (1)