OPOZICIJA U CG: Povratak otpisanih
02. 06. 2018. u 09:21
Posle dve godine deo opozicionih poslanika se vraća u parlament. DCG, SNP i URA van Skupštine do "fer uslova za izbore"

DA višemesečni bojkot rada parlamenta nije doneo očekivane rezultate, prvi su ocenili poslanici Demokratskog fronta, kojima je, kako kažu, usled medijske blokade skupštinska sala jedino mesto gde mogu da kažu ono što misle. Doduše, oni su trenutno van skupštinskih klupa, i tako će biti sve dok se jedan od lidera Milan Knežević ne vrati iz spuškog zatvora, gde izdržava četvoromesečnu kaznu zbog napada na policajca. U parlamentu su poslanici Ujedinjene Crne Gore, kao i nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović.
Pročitajte još - Opozicija u Crnoj Gori razjedinjena
Povratak su najavili i poslanici SDP Ranka Krivokapića i Demosa Miodraga Lekića, dok pod krov najvećeg zakonodavnog tela ne nameravaju da se vrate Demokrate Alekse Bečića, URA Dritana Abazovića i Socijalistička narodna partija Vladimira Jokovića.
- Za Demokrate, data reč je ravna zakonu. Nema povratka u parlament sve dok se ne ispune zahtevi opozicije u vezi sa stvaranjem uslova za iole fer, slobodne i poštene izbore u Crnoj Gori - naveli su u saopštenju.
Pročitajte još - CG: Opozicija u više kolona
U Demosu smatraju da bojkot Skupštine nema istu snagu kao na početku.
- Mi o tome razmišljamo i analiziramo u jednom dužem periodu, ali smo pred odlukom da se uskoro vratimo u parlament - poručio je lider Miodrag Lekić, čija stranka zajedno sa SDP nije uspela da pređe cenzus na podgoričkim izborima 27. maja.
Za predsednika Vlade Duška Markovića najavljeni povratak opozicije je dobra vest.
- Spremni smo da kao vlast učestvujemo u dijalogu, jer ima dosta pitanja na kojima možemo raditi - naveo je premijer.
I iz međunarodne zajednice stižu poruke da se politička debata može voditi jedino pod krovom Skupštine Crne Gore. Ambasador Nemačke u Crnoj Gori Ginter Matern izjavio je da partije koje su bojkotovale rad parlamenta treba da se vrate u Skupštinu.
POČETAK
Opozicija je počela bojkot posle izbora 2016. godine zahtevajući njihovo ponavljanje i istragu afere "državni udar". Upozoravali su da su ti izbori održani u atmosferi pritisaka na građane, pa su tražili njihovo ponavljanje, ali je to vladajuća većina odbila više puta.