Atina (ne)menja stav?
31. 05. 2018. u 14:30
Razmatranjem statusa nekanonske crkve u Makedoniji Vaseljenska patrijaršija „pomaže“ i rešenju spora o imenu države

Thinkstock
Na molbu za pomoć u rešavanju statusa nekanonske pravioslavne crkve u Makedoniji, premijera Vlade u Skoplju Zorana Zaeva, Vaseljenska Patrijaršija je zvanično potvrdila da je „Sveti Sinod razmatrao pitanje nerešenog kanonskog statusa Ohridske Arhiepiskopije“.
Upomenutom saopštenju zavedenom 30. maja navodi se da je odlučeno da se Sinod „zauzme za predmet i da preduzme potrebne korake, prema neprikosnovenim pravima istorijskim i kanonskim nadležnostima i privilegijama prvoprestolne Vaseljenske Patrijaršije“.
„Internacionalizacija problema“ vezanog za status nekakonske crkve u Makedoniji preko Vaseljenske patrijaršije, kako se ovde ocenjuje, „stiže“ posle zahteva poglavara MPC Stefana, uz logističku podršku državnih vlasti u Skoplju i Sofiji, iz novembra prošle godine da Bugarska pravoslavna crkva (BPC) prihvati ulogu „majke–crkve“ i zastupanje MPC u procesu pred Vaseljenskom patrijaršijom kako bi se obezbedio njen opšte priznati autokefalni status sada izolovane verske organizacije.
- Mi smo u izolaciji 50 godina, i prirodno je da tražimo izlaz. Tako smo se obratili Carigradu. Trenutno ništa konkretnije neznamo, jer će najverojatnije tek uslediti susreti, konsultacije i razgovori. Carigrad igra prvoprestolnu ulogu. Iako je prva među jednakvima, ipak je prva i zauzima ulogu koja joj pripada, uz dozu optimizma i ohrabrenja izjavio je portparol sinoda MPC u Skoplju vladika Timotej.
Šef diplomatije Vlade u Skoplju Nikola Dimitrov u četvrtak je informisao predsednika države Đorđa Ivanova o „najnovijim momentima“ u pregovorima za prevazilaženje oduženog spora sa Grčkom o službenoj upotrebi imena Makedonija, posle runde razgovora u Njujorku.
Iz Atine je pak saopšteno da konačan dogovor o kompromisnom rešenju imena nije postignut. – Jedino što postoji do ovog trenutka jeste odluka Svetog sinoda Vaseljenske patrijaršije da se sprovede potrebno za zadovoljenje zahteva premijera BJRM za brisanje termina „Makedonija” iz imena crkve naših severnih suseda, navodi se u saopštenju Vlade Aleksisa Ciprasa.
U odgovoru tamošnjoj stranci Nova demokratija iz Ciprasovog kabineta je istaknuta nepromenjena pozicija zvanične Atine po pitanju pregovora sa Skopljem.
Pročitajte još: Zaev: Novo ime ću saopštiti nakon razgovora s Ciprasom
– Preduslov rešenja i integracija BJRM u NATO i EU je dogovor za složeno ime sa geografskom ili vremenskom odrednicom, što će važiti za sve. Za to je preduslov i ustavna revizija, navedeno je u prenetom saopštenju Vlade iz Atine.
BEZ BLANKO „VIZE“
Saopštenjem Vlade u Atini izdatom kao odgovor Novoj demokratiji zvanično je „protumačeno“ da Cipras nije prihvatio rešenje kojim se priznaje makedonski jezik i makedonski identitet, i nije povukao stav „nacionalne pozicije“ za „erga omnes“ ime. Nije se obavezao da podrži prijem Skoplja u NATO i „bez odstranjivanja iz Ustava svih neprihvatljivih iredentističkih navoda“.
Mija Pećanac
31.05.2018. 20:30
Ne menjam ni ja stav: takozvana Makedonija je dobila svoj identitet , jezik ,pismo i ime od Broza 1947 sa namerom da rasparča Srbiju. Sve drugo je fantaziranje ,Aleksandar Veliki , grčko poreklo autokefalnost !
@Mija Pećanac - Južna Srbija....................
Komentari (2)