Mektić: Ove godine u BiH ušlo 4.215 migranata, a ne 60.000 kako neki tvrde

Beta

29. 05. 2018. u 20:28

Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić je danas izjavio da je ove godine do 27. maja u BiH ušlo i registrovano 4.870 ilegalnih migranata, od kojih su 423 podnela zahtev za azil, dok je 4.215 iskazalo nameru da zatraži azil u BiH

Мектић: Ове године у БиХ ушло 4.215 миграната, а не 60.000 како неки тврде

Dragan Mektić
Foto: V. Dančić

Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić je danas izjavio da je ove godine do 27. maja u BiH ušlo i registrovano 4.870 ilegalnih migranata, od kojih su 423 podnela zahtev za azil, dok je 4.215 iskazalo nameru da zatraži azil u BiH.

"To su stvarni podaci, a moguće je da postoji određeni manji broj migranata koji nisu adekvatno registrovani. Vrlo su zlonamerne, netačne i skandalozne izjave nekih važnih nosilaca funkcija u BiH koji su iznosili određene brojeve o migrantima", rekao je Mektić novinarima posle sednice Saveta ministara BiH.

Istakao je da nisu tačne tvrdnje poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u parlamentu BiH Milice Marković da je u BiH 60.000 migranata, ocenivši takve izjave "glupim", jer "migranti ne padaju s neba".

"Ona je rekla da u BiH ima blizu 30 hiljada prijavljenih i 30 hiljada neprijavljenih migranta. Glupost i budalaština! Ona nije ponudila nijedan argument. Ako je kroz Crnu Goru prošlo pet hiljada migranata, kako ih onda u BiH ima 60 hiljada. Jesu li padali s neba ovde?", pitao je Mektić.

Pročitajte još - Švercovali migrante preko BiH i Hrvatske u EU

Ministar bezbednosti BiH je dalje naveo da je Koordinaciono telo za pitanje migracija proimenilo naziv u Državno operativno telo, i da je doneta odluka da Savet ministara BiH ubuduće na svakoj od sednica razmatra stanje migracija.

Mektić je naglasio da je odlične rezultate dalo preusmeravanje jednog broja pripadnika Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH na zajednički rad s Graničnom policijom BiH.

"Za dve trećine smo smanjili ulaske na potezu Višegrada. Međutim, taj broj se povećava na drugim područjima, posebno u delu Gacka i Trebinja", rekao je on.

Ministar bezbednosti je kazao da su entitetski ministri policije pristali da angažuju deo policiije kao ispomoć Graničnoj policiji BiH.

"Poslao sam pismo Razvojnoj banci Saveta Evrope koja ima krizni fond, i tražio milion evra. Nadam se da ćemo dobiti ta sredstva kako bismo pokrili određene troškove koje imamo u vezi s migrantima", kazao je Mektić.

On je upozorio je da se oko migrantskih centara formiraju grupe koje se bave organizovanim kriminalom, odnosno krijumčarenjem ljudi.

"Gde god formiramo centar, vrlo brzo se uspostavi mreža organizovanog kriminala. To je bio slučaj i u Salakovcu. Tražio sam od SIPA-e, Federalne uprave policije (FUP) i MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) da maksimalno rade na sprečavanju i organizovanju tih grupa", izneo je Mektić.

Ponovio je da će 7. juna u Sarajevu biti ministarski sastanak predstavnika osam zemalja o migrantskoj ruti i njenom prekidanju.

"Moj je plan da tražimo rešenje u jednoj tački na čitavom ovom potezu… Za mene je najlogičnije da to bude što južnije, na primer u Grčkoj, gde se može računati na pomoć Fronteksa", rekao je Mektić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Čika Velja

29.05.2018. 23:39

Dragi moj Mekticu...nemas ti pojma koliko brojcano imas komsija,jer taj zakon do vas nije stigao,a tako spremno se gadjas o broju izbeglica kao da imate centar gde ih popisujete,a ni taj zakon kod vas nije stigao,a niko milostinju da ponudi da izgradite taj centar,jer drzava ima muke i sa narodnom kuhinjom!!!