Hrvatska u strahu od epidemije malih boginja

Tanjug

29. 05. 2018. u 23:20

Nakon što je u Dubrovniku hospitalizovan pacijent za kojeg se sumnja da je zaražen malim boginjama, u Hrvatskoj se širi strah od epidemije, ali i postavlja pitanje zašto je porastao broj nevakcinisane dece

Хрватска у страху од епидемије малих богиња

Thinkstock

Nakon što je u Dubrovniku hospitalizovan pacijent za kojeg se sumnja da je zaražen malim boginjama, u Hrvatskoj se širi strah od epidemije, ali i postavlja pitanje zašto je porastao broj nevakcinisane dece, koji je u Dubrovniku u prošloj godini iznosio čak 60 odsto, dok je taj procenat u Dubrovačko neretvanskoj županijih 45 odsto.


Kako prenose hrvatski mediji, pitanje vremena kada će i u Hrvatskoj izbiti epidemija, koja je, podsećaju, u Srbiji ove godine odnela petnaestak života.


Epidemiolozi kažu da samo pukim slučajem na jugu Hrvatske još nije izbila epidemija s obzirom na procenat nevakcinisane dece, kao i da je nejasno šta se događa na tom području i zašto je baš u toj oblasti tako visok procenat nevakcinisanih.


Generalno, prenela je Aldžazira Balkans, razlog porastu broja nevakcinisane dece krije se u sve izraženijem nepoverenju roditelja prema vakcinama i uverenju da ona izazivaju fatalne posledice po zdravlje.


Mnogi od njih sve više se oslanjaju na neproverene informacije pa i dezinformacije u medijima i na internetu, a sve manje verujući lekarima i stručnim službama.


Pritom, dodaje se, nema još čvrstog objašnjenja zašto je u Hrvatskoj antivakcinacijski trend najizraženiji baš na području Dubrovnika i Splita.



Bernard Kaić, šef Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo nedavno je izneo podatak da u poslednjih pet generacija dece predškolske dobi (od 2012. do 2017. godine) čak 15.881 nije vakcinisano protiv malih boginja, rubeola i zaušaka.


Reč je o čak osam posto predškolske dece, pa Kaića čudi što u Hrvatskoj već nije zavladala epidemija boginja.


Trenutno stanje on ocenjuje „epidemiološki povoljnim, ali potencijalno nesigurnim“.


„Povoljno je zato što smo eliminirsli neke bolesti protiv kojih se vakciniše, a učestalost ostalih znatno smanjili, dok je potencijalno nesigurno zbog toga što pad vakcinisanih obuhvata preti povratkom eliminiranih bolesti i javljanjem epidemija onih koje sada držimo pod kontrolom“, kazao je Kaić za Aldžaziru.


Na pitanje može li se predvideti situacija u slučaju izbijanja epidemije, jesu li vakcinisana deca sigurna i šta je s rođenima pre 1968. godine kada je cvakcinisanje protiv boginja postalo obvezno, vodeći hrvatski epidemiolog kaže da to zavisi od više faktora.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)