OSVANUO SRAMAN GRAFIT U ĐAKOVU U HRVATSKOJ: Poruke mržnje uz otrovane pse!
23. 05. 2018. u 14:09
Vlasti u Zagrebu bez ikakve reakcije na monstruozni grafit koji je osvanuo na zgradi u Đakovu. Posle maturskog divljanja ekstremisti napisali sramnu parolu dodajući i "svastike"

Foto: Tviter
ZAGREB OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
J... ćemo srpsku djecu, uz kukasti krst - jezivi je grafit koji je osvanuo u sredu rano ujutro na zgradi u Đakovu, dok su na popločanom putu ležala dva psa odavajući utisak kao da su mrtvi.
Stravičan grafit, nezabeležen i u Hrvatskoj, fotografisao je jedan građanin, koji je procenio da su psi bili omamljeni alkoholom tokom divljanja maturanata:
- Napis na zidu na koji policija nije reagovala - reči su čoveka koji je snimio grafit od kojeg se ledi krv u žilama, a tek posle toga je osječka policija saopštila da je reč o napisu u samom centru Đakova.
PROČITAJTE JOŠ - ZAPALjENA SRPSKA KUĆA I ŠTALA; ĆERKA POVRATNIKA OGORČENA: Moj otac nije gubio nadu, sticao je sve sa 10 prstiju, a sad živi u strahu
Policajci su izašli na teren pošto je više časova grafit bio na zidu kuće uz standardni komentar kako se vrši istraga koja bi trebala da pokaže okolnosti nastanka grafita i otkrivanje počinitelja.
I u Hrvatskoj u kojoj se beleže stalni napadi na Srbe i ispisivanje monstruoznih grafita, što je konstatovalo i Srpsko narodno veće u "Biltenu" koji je pre neki dan javno objavljen, ovako nešto još nije zabeleženo. Ako su "na red" došla i deca, u ovom slučaju "srpska deca", onda je stanje na terenu postalo neodrživo, a odnos prema nacionalnim manjinama alarmantan, koliko god se zvanična vlast pravi da se na tom polju ništa ne događa.
Centar Đakova

Hrvatska je, uostalom, pre nekoliko dana preuzela šestomesečno predsedavanje Savetom Evrope, a među prioritetima navela je i zaštitu nacionalnih manjina, da bi samo koji dan posle toga u Đakovu bio ispisan takav neverovatno opasan grafit. Zato se najmanje može očekivati da bar ovaj slučaj sa odvratnim grafitom rezultira krajnje ozbiljnom raspravom o stanju ljudskih prava u zemlji u kojoj je sve više ispada ekstremista, isticanja fašističkih i ustaških simbola i veličanja zločinaca iz prošlosti.
Još je gore ako je grafit rezultat "ludovanja" maturanata koji su dan pre nego što je iscrtan kukasti krst i stravična poruka na zidu u Đakovu proslavljali kraj školovanja. Ironično, grad Đakovo koji je organizovao slavlje, pohvalio se kako je sve proteklo veselo, a da su maturanti "sve bolji".
- Deci se usađuju vrednosti pa im nije potrebno poslednjeg dana govoriti da treba da paza šta rade - rekla je direktorka Ekonomske škole Snježana Marić, a ako se zaista dokaže da je reč o divljanju maturanata problem će biti još teži.
Uostalom, na ulicama mnogih hrvatskih gradova maturanti su pozdravljali fašističkim pozdravom i uzvikivali "za dom spremni!".
Ispisivanje grafita podudarilo se i sa zahtevom bivšeg gradonačelnika Osijeka Ante Đapića da se ugase zagrebačke "Novosti" i da se pokrene zvanična istraga protiv Srpskog narodnog veća koje je objavilo Bilten "Historijski revizionizam, govor mržnje i nasilje prema Srbima", gde se vidi porast ispisivanje antisrpskih grafita u celoj Hrvatskoj. Nema grada u kojem nisu prošle godine ispisivani uvredljivi grafiti - "Srbe na vrbe", "Srbi, marš van", a Đapić je tražio da se kazne autori "Biltena" koji su popisali sve te incidente za koje je retko ko odgovarao?!
ZAPALjEN DOM
Pošto su dve sedmice bili kod dece u Srbiji Dušan i Mara Novaković iz sela Zalužnica kraj Vrhovina zatekli su zapaljenu kuću i mesto gde su držali stoku. Tek kada je stigla policija ustanovljeno je da je reč o namernom požaru, ali političari ceo slučaj ni rečju nisu spomenuli.
Miroslav
23.05.2018. 14:17
Evropaska unija!!!
svakim danom pokazuje koliko su jadni
jao da je pravde da vas zadesi neki cunami, ili neko bombardovanje da popijete...
Uđeš u Evropsku Uniju i onda za tebe ne važe ni minimalne civilizacijske tekovine. Slave Blajburg 364 dana u godini a antifašizma se samo formalno sete na Dan Pobede.
Kažem ja, stvari treba zvati pravim imenom, ustaški ološ! Potomci ljube miloša, mileta budaka i ante pavelića! A Srbi samo neka se zamlaćuju nekim dobrosusedskim odnosima! Sutra, kada im ustaše opet zabiju nož u leđa, čudiće se otkud to, a bili smo tako fini!
Komentari (22)