Novo ime cena ulaska Skoplja u NATO

M. STANČIĆ

03. 05. 2018. u 10:46

Američko podsećanje na značaj rešenja spora između Atine i Skoplja oko upotrebe imena. Matis: Poziv za članstvo odmah čim se postigne zajednički prihvatljivo rešenje

Ново име цена уласка Скопља у НАТО

Ministri odbrane SAD Matis i Makedonije Šećerinska u Pentagonu Foto: AP

SKOPLjE

OD STALNOG DOPISNIKA


UOČI novog susreta i razgovora u Solunu šefova diplomatija administracija iz Atine i Skoplja, Nikosa Kocijasa i Nikole Dimitrova, za konačno iznalaženje kompromisnog rešenja oduženog spora suseda o službenoj upotrebi imena Makedonija, afirmisano je i upozorenje SAD da bez zatvaranja tog pitanja ova država "neće moći da pristupi NATO".

Dimitrov i Kocijas u Solunu će učestvovaati na kvadrilateralnom forumu zajedno sa ministrima spoljnih poslova Bugarske i Albanije.

Uoči tog susreta, grčki mediji ističu suštinu jasne poruke državnog sekretara za odbranu SAD, Džejmsa Matisa, posle razgovora koje je u Vašingtonu vodio sa ministarkom odbrane Makedonije Radmilom Šećerinskom. Ista pravila i uslovi za članstvo Makedonije u NATO ostaju na snazi kao i na Samitu Alijanse 2008. u Bukureštu, kada je Makedonija, za razliku od druge dve članice Jadranske grupe, Hrvatske i Albanije, uprkos podršci SAD, ipak, ostala u čekaonici za pristupanje NATO, zbog nerešenog spora sa Grčkom o imenu. Matis je precizirao da "SAD afirmišu odluku NATO u Bukureštu 2008. godine, Makedonija da dobije poziv za članstvo odmah čim se postigne zajednički prihvatljivo rešenje pitanja o imenu sa Grčkom".

- Pozdravljamo vaš rad sa Grčkom na razrešavanju ovog pitanja uz nadu da će uskoro biti rezultata. Ne želimo da vas vidimo zaustavljene pred vratima NATO - izjavio je američki državni sekretar za odbranu.

Podudarnost poruka Matisa sa onim iz prethodnog objašnjenja Kocijasa, u grčkim medijima se "vidi" iz stava da bi Makedonija mogla da dobije poziv za članstvo u NATO, u zavisnosti od toga da li je postigla "dogovor za erga omnes".



PROMENA USTAVA OBAVEZNA

U DELU rešavanja preostalih "teških pitanja" u pregovorima, ističe se zahtev Atine o neophodnosti promene Ustava Makedonije. Premijer Vlade u Skoplju Zoran Zaev smatra da svaki susret predstavlja "novu kreativnost u funkciji približavanja razlika koje postoje između Makedonije i Grčke".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

realist

03.05.2018. 10:53

Ma koj ce vam takvi Idioti Koji je taj Nato,netreba Mi Nato nicht EU to su sve Prokleta stvorenja i lopovi.Oni because drugo Muslimanizacija ih srozala neznaju sta ce da Tim gamadima napravili du najvecu Deponiju i zarazili Evropu.

Goran

03.05.2018. 13:29

Samo Srbija cuti a ta kvazi republika je za vreme SFRJ oteta i preimenovana od juzne Srbije. Nikad ali nikad se taj prostor nije zvao Makedonija a sta cemo u SANU sede poltroni drzavu nam vode demagozi i kojekakvi strani namesnici izaslanici i svima super...

Гојко

03.05.2018. 15:39

Šećerinska se na slici istopi,kao šećer od sreće zbog ulaska u ovu organizaciju.Matis je zadovoljan što naši južni susedi šalju vojnike u Avganistan,a najveći im je adut za prijem,to što su Rusima ,,pokazali zube'' / sa Zajevim ,kao premijerom/.Ovo je bilo sinoć na Glasu Amerike.