Potpisan ugovor o gradnji Pelješkog mosta

Beta

23. 04. 2018. u 16:10

"Ovo je projekat kojim Hrvatska postaje jedinstvena. Taj je projekat od strateškog, dugoročnog značaja za celu zemlju", rekao je premijer Andreja Plenković

Потписан уговор о градњи Пељешког моста

Twitter

U Dubrovniku je danas potpisan ugovor o gradnji Pelješkog mosta između Hrvatskih cesta i kineskog konzorcijuma Čajna roud end bridž korporejšn (China Road and Bridge Corporation).


Uz to je potpisan i ugovor o stručnoj kontroli nad izvođenjem radova na izgradnji mosta kopno-Pelješac, koji je povezati hrvatski jug s ostatkom zemlje.


"Ovo je projekat kojim Hrvatska postaje jedinstvena. Taj je projekat od strateškog, dugoročnog značaja za celu zemlju", rekao je premijer Andreja Plenković koji je zajedno s više ministara prisustvovao potpisivanju ugovora.



On je naglasio da Pelješki most ne ulazi u pitanje graničnog spora s BiH.


"Napravili smo iskorake i ovakva visina i raspon između stubova mosta omogućava našim prijateljima u BiH nesmetan prolaz i sve ono što je potrebno za funkcionisanje luke Neum", naglasio je premijer.


Plenković je istakao i da će Pelješki most "ostati kao simbol dodatne vrednosti prvih godina članstva Hrvatske u EU".



Vlada Hrvatske je saopštila da vrednost radova na Pelješkom mostu iznosi 2,1 milijardu kuna, a rok za završetka radova je tri godine od uvođenja izvođača u posao.


Pelješki most je prva od ukupno četiri faze projekta "Cestovna povezanost s južnom Dalmacijom" za čije je sufinansiranje Evropska komisija odobrila 357 miliona evra bespovratnih sredstava ili 85 odsto prihvatljivih troškova.


Hrvatske ceste su dobile tri ponude na konkursu za gradnju Pelješkog mosta, a u januaru ove godine odabrana je ponuda kineskog konzorcijuma.


— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) April 23, 2018


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

др Милан Лекић

23.04.2018. 17:35

Територија на којој се планира изградња Пељешког моста власништво је манастира Хиландара. Византијски цар Алексије III, својом златопечатном повељом Хиландару "царском манастиру" доделио је 1198. све делове (осим задаарског конвента) Далмације које Срби тада нису држали. Између осталог и жупу Жаба (Неум и залеђе) са мјестима Виден, Бјеличиште (данас Бијели вир),, Горњи и Доњи Вранић и Градац. Пељешац је метох стонске Богородице Хумске јепископије Српске цркве Светога Саве. Тек толико да се зна

Maxmen

23.04.2018. 23:30

E moj Milane,koliko Srbi posjeduju vlasnistva po papirima 2/3 Balkana bi bilo u nasem vlasnistvu(srpskom).A zasto nije tako ,zato smo sami krivi.Srbin je lud,srbin je proklet, jednom ga ubij on oce opet.