Ćehotinu preplavio otpad

M. Drobnjak

28. 03. 2018. u 16:53

Nekada najčistija pljevaljska reka sada je najzagađenija u zemlji, ali i u Evropi. Građani i preduzeća u vodu bacaju uginule životinje, šut i đubre

Ћехотину преплавио отпад

U pljevaljskoj reci više nema ribe

Sportsko-ribolovni klub "Lipljen", povodom Svetskog dana voda, upozorio je na problematiku zagađenja lokalnih pljevaljskih vodotoka koji pripadaju slivu reke Ćehotine. Poručili su Pljevljacima da čuvaju ono što imaju, da ne zagađuju i ne bacaju otpad u njihove vode, jer ih samo tako mogu sačuvati.

- Ćehotina je još pedesetih godina prošlog veka bila prepoznatljiva u Evropi. Evropski ihtiolozi i biolozi proglasili su je za jednu od najbogatijih salmonidnih evropskih voda sa ribljom populacijom. Bila je obeležena kao reka sa velikim prirodnim potencijalom za mrešćenje plemenitih vrsta ribe (pastrmke, lipljena i mladice). Od tad pa sve do danas, ova reka se devastira i zagađuje na razne načine. Postojanje rudnika uglja, rudnika olova i cinka, termoelektrane, gradske kanalizacije i nelegalnih divljih deponija na obalama Ćehotine, uslovili su da je njeno stanje vrlo alarmantno - upozoravaju iz "Lipljena".

Tvrde da je od nekadašnje riblje populacije plemenitih vrsta, danas prisutno samo 20 odsto ribljeg fonda.

U SRK "Lipljen" su svesni da je i Ćehotina u teškom stanju, ali smatraju da ne boluje od neizlečive bolesti. Može joj se, kažu, vratiti nekadašnji sjaj.

- Na putu oporavka reke Ćehotine moraju nam pomoći svi: građani, ribolovci, lokalna samouprava, inspekcija i nadležne institucije, a najviše sami privrednici (Rudnik uglja, Termoelektrana, Rudnik olova i cinka i drugi) koji svojim aktivnostima utiču negativno na kvalitet vode i riblji fond reke - poručili su iz "Lipljena", podsetivši na novi Zakon o slatkovodnom ribarstvu, koji upravo obavezuje sve pomenute subjekte da neutrališu negativne uticaje na vodotoke i da učestvuju u poribljavanju pljevaljskih reka.

VODOTOCI

Reka Vezišnica je najzagađenija reka, a Ćehotina spada u najzagađenije vodotoke u Crnoj Gori. To je navedeno u Informaciji o stanju životne sredine u Pljevljima za 2016. godinu, koju je uradilo Odeljenje za zaštitu životne sredine Opštine Pljevlja.

Kao glavni zagađivač Vezišnice označena je Termoelektrana "Pljevlja", odnosno deponija Maljevac na koju se odlažu pepeo i šljaka iz pljevaljskog bloka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije