Imovina blokira članstvo Podgorice
15. 03. 2018. u 08:56
Predlog Zakona o svojinsko-pravnim odnosima nije prošao u parlamentu. Poglavlje 4. izjednačava vlasništvo građana Evrope i Crnogoraca. Ministar finansija ističe da akt sadrži pravo reciprociteta

Kad zemlja uđe u EU imaće ista prava kao i ostale članice
IZMENjENI i dopunjeni Vladin predlog Zakona o svojinsko-pravnim odnosima čije usvajanje je bilo jedan od uslova za zatvaranje pregovaračkog poglavlja četiri - sloboda kretanja kapitala, nema podršku dvotrećinske većine poslanika u državnom parlamentu. Za novi akt je 40 poslanika vladajuće većine (DPS, SD, HGI, BS i Albanska koalicija), a protiv 16 poslanika Demokratskog fronta, što nije dovoljno (potrebna 54 glasa).
Uz to, poslanici opozicije zatražili su dodatne pregovore o ovom tekstu. Ministar finansija Darko Radunović saopštio je da se ovim aktom izjednačava tretman državljana Evropske unije sa državljanima Crne Gore i to u trenutku kada Crna Gora uđe u EU. Dakle, zakon koji je Vlada Crne Gore usvojila polovinom januara, obezbeđuje da fizička i pravna lica iz država Evropske unije stiču pravo svojine pod istim uslovima kao i domaća lica.
PROČITAJTE JOŠ: Kod „đetića” prevladava crno tržište cigareta
- U zakonu je sačuvano pravo reciprociteta, jer će i građani Crne Gore imati imovinska prava u EU - rekao je Radunović.
Poslanici DF-a i nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović smatraju da se građanima iz država EU daju prevelika prava, što Crna Gora nije obavezna. Tvrde da je ovo primer neevropskog ponašanja DPS-a i Vlade jer im traže da glasaju za zakon, ali ne i dogovor o zakonu.
- Trebalo je da se Vlada i DPS konsultuju sa opozicijom u vezi sa ovim zakonom, s obzirom na to da je za njegovo usvajanje potrebna dvotrećinska većina i glasovi opozicije. S obzirom na to da Crna Gora pre 2025. godine, a možda i 2030. godine, neće ući u Evropsku uniju, govorimo o horizontu od najmanje sedam godina. Zašto se sada podnosi zakon? Neophodni su razgovori o ovom aktu, jer će se drugačije teško usvojiti - smatra poslanik Damjanović. - Postoje problemi sa poglavljem četiri, ali niko ne razgovara o tome. Usvajanje ovog zakona imaće posledice najranije 2025, a jedini razlog zbog kojeg je sada ovaj akt na dnevnom redu je politikantske prirode.
PROČITAJTE JOŠ: Neizvestan opstanak Bolnice Meljine
UPOZORENjE
PROFESOR dr Branko Radulović, poslanik DF, predloženi zakon je nazvao ludilom!
- Ovoga nema nigde u svetu. Poljaci su se izborili da državljani EU budu vlasnici na poljoprivrednoj zemlji posle 12 godina, Hrvati posle sedam godina. Zakon treba povući kako bi se dogovorio reciprocitet. Koliko kod nas kupe Englezi, toliko i mi kod njih. Ovako ćemo ostati bez naše teritorije - upozorava Radulović.