Kostić merka Mogren?

S. Gregović - S. Dragović

03. 03. 2018. u 09:15

Markovićev kabinet ponovo razmatrao privatizaciju Instituta Igalo i "Budvanske rivijere". Vlasnik "MK komerca" preko AIK banke ima 15,23 odsto udela u "Rivijeri"

Костић мерка Могрен?

Institut "Simo Milošević" je važan zdravstveni centar u celom regionu

NOVI vlasnik "Budvanske rivijere" mogao bi da bude Miodrag Kostić, vlasnik "MK komerca", ili da bude suvlasnik sa engleskim biznismenom Emilfarbom, vlasnikom "Strateks grupe". Njih dvojica već imaju po 15,23 odsto akcija. Kostiću preko AIK banke pripada 15,23 odsto, a isto toliko i Nilu Emilfarbu.

Savet za privatizaciju i kapitalne projekte utvrdio je nedavno Predlog odluke o planu privatizacije za ovu godinu, kojim je, između ostalog, predviđen početak pripreme i sprovođenja javnih tendera za Institut "Simo Milošević" iz Igala i Hotelsku grupu "Budvanska rivijera". Dokumentom je predviđen početak pripreme i sprovođenja javnih tendera za privatizaciju Instituta kroz prodaju akcija ili dokapitalizaciju, kao i za "Budvansku rivijeru" kroz prodaju akcija nakon restrukturiranja.

Iz Saveta za privatizaciju su objasnili da je predmet tendera za Institut "Simo Milošević" 56,48 odsto akcijskog kapitala, uz obavezu kompanije da realizuje investicioni program ili dokapitalizaciju. Predmet tendera za "Budvansku rivijeru" je prodaja 58,73 odsto akcijskog kapitala.

Savet za privatizaciju planira da ovu hotelsku kompaniju privatizuje nakon njene podele na dve kompanije. Jedna će biti 100 odsto državna, a činiće je Sveti Stefan i "Miločer". Za vrednost te imovine biće umanjen državni kapital u preostalom delu "Budvanske rivijere", koji će činiti hoteli "Slovenska plaža", "Mogren", "Aleksandar", "Palas", "Kastel Lastva" i "Kristal".

- Ovogodišnji plan privatizacije gotovo je istovetan sa planovima koji su usvajani ranijih godina, i u većini slučajeva ostali nerealizovani - kaže za "Novosti" ekonomski analitičar i poslanik Aleksandar Damjanović. - Da bi se izbeglo ponavljanje te neuspešne priče, neophodno je definisati nekoliko početnih preduslova za iole ozbiljno razmišljanje o privatizaciji ili dokapitalizaciji kompanije. Potrebno je aktivno učešće Opštine Herceg Novi u celokupnom toku postupka, prethodni dogovor ili sporazum sa Vladom Srbije kao najvećim pojedinačnim akcionarom uz Vladu Crne Gore o mogućem zajedničkom tenderu... Potrebne su ozbiljne strane kompanije koje se bave ovim vidom turizma, a ne takozvani investicioni fondovi sa ofšor destinacija - smatra Damjanović.

ZDRAVSTVENI CENTAR

Prema rečima Damjanovića, nema te cene kojom bi se mogao nadomestiti eventualni gubitak stručnog kadra u Institutu Igalo, u nekoj mogućoj promeni osnovne namene Instituta.

- To je dodatni razlog da se planiranje ove privatizacije, a radi se o petom ili šestom tenderu, odnosno pokušaju prodaje, uradi maksimalno transparentno, uz široke konsultacije sa manjinskim akcionarima, predstavnicima zaposlenih i lokalne zajednice, a sve isključivo u cilju ponovnog pozicioniranja Igala, odnosno Herceg Novog kao vodeće destinacije zdravstvenog turizma na ovom delu jadranske obale - ističe Damjanović.

Kostić se već obreo u turističkim vodama kupivši hotele u Sloveniji i Hrvatskoj / Foto N. Skenderija

ULOŽENO 18 MILIONA

FIRME biznismena Kostića i Emilfarba do paketa akcija od 30 odsto došli su preko više kupovina na berzi, a ukupno su za njih potrošili oko 18 miliona evra.

Prema staroj proceni, nominalna vrednost kompanije je 80 miliona evra. Međutim, u poslednje vreme ponovo rastu cene nekretnina u Budvi tako da se za plac u centru Budve ili blizu plaža mora izvojiti od 800 do 1.000 evra po kvadratu.

Primera radi, hotel "Slovenska plaža" ima 170.000 kvadrata i plažu od 1.600 metara. To znači da bi samo taj plac vredeo najmanje 150 miliona evra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije