Radnici kritično, Tara zatvorena

M. SEKULOVIĆ

30. 01. 2018. u 19:31

U Mojkovcu muk posle eksplozije u fabrici oružja, koja preti da preraste u tragediju. Radovanu Čobeljiću (50) i Maksimu Vujičiću (50) izgorelo 95 odsto kože

Радници критично, Тара затворена

Foto M. S.

TEŠKO povređeni radnici fabrike oružja, pirotehnike, raketnih motora, IC mamaca, "Tara BTI" u Mojkovcu, Radovan Čobeljić (50) i Maksim Vujičić (50), koji su nastradali u pogonu pirotehnike u ponedeljak oko devet sati, nalaze se u veoma kritičnom zdravstvenm stanju. To je "Novostima" saopšteno iz okruženja dveju porodica, uz isticanje da je radnicima opečeno čak 95 odsto kože i da su zadobili opekotine trećeg stepena, odnosno da im samo tabani nisu opečeni!

Dvojica Mojkovčana prebačena su posle zbrinjavanja u Opštoj bolnici u Bijelom Polju helikopterom u Klinički centar Crne Gore, a odatle letom do Beograda, gde lekari Centra za opekotine VMA pokušavaju da im spasu život.

- Lekari ne daju nikakve prognoze o daljem toku oporavka - kaže rodbina stradalih radnika, koja ne krije gnev zbog ponašanja državnih organa posle četvrte eksplozije u ovoj fabrici u poslednje tri i po godine, u kojima je povređeno 17 radnika, a poginula Svetlana Ćorić.

Danas je menadžment "Tare" izdao saopštenje za javnost u kome je poručio da fabrika do daljeg neće raditi.

- Stručne službe fabrike oružja "Tara" stalno sprovode mere zaštite na radu, svakodnevno kontrolišu proces rada u svim celinama, kako bi se rizik od neželjenih događaja sveo na najmanji stepen. Ipak, i pored svega preduzetog, i postupanja po propisanim tehnološkim postupcima i pravilima zaštite na radu, juče se dogodila nesreća. Tokom jučerašnjeg dana, menadžment kompanije Tara Aerospace and defence products AD u saradnji sa najvišim državnim institucijama je preduzeo sve dostupne mere i aktivnosti kako bi se povređenim radnicima pružila neophodna potrebna zdravstvena nega. Radi se o dvojici iskusnih i stručnih radnika, koji su na tim i sličnim poslovima radili duže od 10 godina - kazao je izvršni direktor fabrike Radoje Kljajević.

RAZLOZI Sindikalac Medojević je tvrdio da su minulih godina zaposleni na odgovornim mestima radili prekovremeno. - To je i razlog za prve dve, od tri eksplozije koje su se dogodile u toj fabrici. To odgovorno tvrdim. Prve dve eksplozije izazvane su time što su ljudi radili po 16 sati, iako je na tim mestima optimalno radno vreme šest sati - opominjao je Medojević, ali posle toga je došlo do još dve eksplozije i ljudskih žrtava.

On je najavio svu moguću pomoć i podršku povređenim radnicima i njihovim porodicama, izrazivši nadu da će se njihovo zdravstveno stanje poboljšati.

Osnovni državni tužilac u Bijelom Polju Vladan Đalović sa forenzičarima i predstavnicima državnih organa izvršio je uviđaj u takozvanom bunkeru u hali pogona Montaže, odakle su posle stravične detonacije oba radnika izletela, po rečima njihovih kolega, pritom ličivši na buktinje.

- U prvi mah nismo znali kako da im pomognemo - kazao je jedan od zaposlenih u "Tari", koji su ćutali kao zaliveni i posle prethodnih eksplozija, strahujući od osvete poslodavaca koji su zbog zalaganja za njihova prava, posebno prava za bolju bezbednost, sa posla isterali sindikalnog lidera Marinka Medojevića.

SVEDOČENjE MAGISTRA HEMIJE

- Do eksplozije je došlo zbog neadekvatne tehnologije proizvodnje. Ovo je na nedavnom suđenju u Osnovnom sudu u Bijelom Polju kazao šef pogona pirotehnike u "Tari" magistar hemije, pukovnik u penziji Dragoslav Negoičić, koji se nalazi na klupi za optužene.

- Fabrika nema dozvolu za izradu inicijalnih eksploziva. Rešenja izdaje MUP na osnovu mišljenja kompetentnih veštaka. Inače, zakonom je zabranjena proizvodnja inicijalnog eksploziva i bilo kojih drugih eksplozivnih materija u tehnološki neodgovarajućem prostoru - kazao je Negoičić, koji nije želeo da bude žrtveno jagnje vlasnika kompanije Hajnriha Tometa i njegovih saradnika, koji su čak i u medijima u SAD optuživani za šverc oružja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije