Piranski rat tužbama

J. KERBLER

29. 01. 2018. u 06:28

Brisel pomno prati konfrontiranje Hrvatske i Slovenije posle presude o vodama spornog zaliva. Nije zabeleženo da dve članice EU vode tako žestok sukob

Пирански рат тужбама

KAŽNjAVANjE Hrvatskim i slovenačkim ribarima stižu tužbe na velike iznose / Foto N. Paraušić

ZAGREB

OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"


HRVATSKIM i slovenačkim ribarima na adrese će uskoro stići tužbe na ogromne iznose, jer su ribarili u "tuđem" moru.

Počeli su Slovenci posle arbitražne presude kojom je presuđeno da im pripada dve trećine Piranskog zaliva, što Hrvati nisu prihvatili. Budući da ne postoji instrument da se natera Hrvatska da prihvati arbitražu, Slovenci su snimali ulazak hrvatskih ribara u vode za koje smatraju da njima pripadaju i najavili tužbe. Neke od njih već su pristigle u Hrvatsku, a postoje i pretnje da onima koji ne plate kazne od 300 do nekoliko hiljada evra neće biti dopušten ulazak u Sloveniju.

Hrvatski ribari dobili su garanciju od vlasti u Zagrebu da će vlada preuzeti na sebe rešavanje tih tužbi, a sada je i hrvatska strana najavila da će tužiti slovenačke ribare kada pređu granicu koja je vredela pre odluke arbitraže. U tom delu patroliraju i hrvatski i slovenački brodovi, pa ni incidenti nisu nemogući.


Brisel pomno prati šta se događa na relaciji Hrvatska - Slovenija, pogotovo što do sada nije zabeleženo da dve članice EU vode tako žestok sukob oko granice. Kako Sloveniju čekaju parlamentarni izbori nije isključeno da će sukob biti još pojačan, a ribari sa obe strane žele da rade svoj posao.

One sa hrvatske strane stalno u ribarenje prate patrolni brodovi policije, a napetost raste iz dana u dan. Uskoro će u Briselu o graničnom sporu razgovarati i hrvatski premijer Andrej Plenković i predsednik Evropske komisije Žan- -Klod Junker, pa nije isključeno da će se i EU energičnije uključiti u pokušaje da se reši ovaj spor. Briselu je u ovom trenutku najviše stalo da ne dođe do incidenata koji bi mogli biti i nekontrolisani, što bi dodatno zakomplikovalo ne samo rešenje, već i odnose između dve članice EU.

NOVI SAGOVORNIK?

SVE je više nervoze i u samom Zagrebu koji poziva da se kroz bilateralne razgovore reši granično spor, o čemu zvanična Ljubljana ne želi ni da čuje. Procena je da na skorašnjim izborima sadašnji premijer Miro Cerar nema velike šanse i da će sa slovenačke strane uskoro biti novi sagovornik koji treba sa Zagrebom da dođe do rešenja. Jedan od predloga koji se čuje sa hrvatske stane je da se dođe do dogovora, ali da to ne znači i pristajanje na arbitražnu presudu, što Slovenci zasada odbijaju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije