„Službeni“ albanski pod blokadom opozicije?

M. Stančić

28. 01. 2018. u 00:44

Zakonski projekat o upotrebi jezika u Makedoniji kojim bi se albanski ozvaničio kao drugi službeni jezik u zemlji, nalazi se na „popravnom“ u Sobranju

„Службени“ албански под блокадом опозиције?

Foto M. Stančić

SKOPLjE: OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

Zakonski projekat o upotrebi jezika u Makedoniji kojim bi se albanski ozvaničio kao drugi službeni jezik u zemlji, nalazi se na „popravnom“ u Sobranju (skupštini), otkako je predsednik države Đorđe Ivanov 17. januara odbio da potpiše ukaz o proglašenju.

U nastojanjima da se „sporni i neustavni“ zakonski projekat blokira, poslanici opozicione VMRO-DPMNE, kako su u subotu potvrdili skupštinski i izvori iz pomenute stranke u Skoplju, već su podneli oko 17.000 amandmana na delove suprotne ustavu.

Iz vladajuće makedonsko-albanske koalicije pak, najvaljuje se da će svi amadmani biti „overeni i grupisani“, pa će se tek potom znati njihova tačna brojka.

U međuvremenu, u organizaciji više pokreta i asocijacija mahom privrženih opozicionoj VMRO-DPMNE nastavljaju sa protestima protiv pomenutog zakona ispred zdanja makedonskog parlamenta. I u subotu je nekoliko stotina demonstranata izrazilo protivljenje donošenju „antimakedonskog, antiustavnog i diskriminatorskog zakona o dvojezičnosti“.

Organizatori „svenarodnog protesta“ najavljuju da će demonstracije biti nastavljene kao deo opšteg patriotskog makedonskog revolta započetog pre šest meseci „zbog neprincipielne antimakedonske politike i nelegalnih i nelegitimnih odluka vlasti, instaliranih za sprovođenje antimakedonskih interesa“.

U obrazloženju odluke o odbijanju potpisivanja ukaza o prograšenju Zakona o upotrebi jezika u Makedoniji, Ivanov je Sobranju dostavio i prilog primedbi na 14 strana.

- Umesto u duhu dijaloga i suživota da gradimo multietničko društvo preko pravednih i opšto prihvaćenih zakona mi donosimo nepravedan i represivan zakon kojim se favorizuje samo albanski jezik, rekao je Ivanov u obraćanju tim povodom.

Prema njegovim ocenama, zakonom bi se, između ostaloga, uveo vrlo skup paralelizam u svim organima državne vlasti. To bi, kako je dodao, vodilo njihovoj potpunoj blokadi i nefunkcionalnosti. U uslovima blokade postoji opasnost, smatra šef države, da se otvori pitanje ustavnog redefinisanja i ugrožavanja unitarnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Makedonije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Раде

28.01.2018. 11:37

Зашто у албанији не уведу грчки и српски као службени језик?Тамо такође живи огроман број грка и срба.?

Стефан Зоран

28.01.2018. 16:42

@Раде - У Османском Царству је српски био један од службених језика (па тако и у данашњој Албанији). Кад су 1912. западне силе основале Албанију и 1913. Србима одузеле Скадар, Гору и Драч, почела је асимилација Срба гашењем српских школа, забраном употребе српског језика (и на улици!), па чак и српских имена и презимена! У БЈРМ је 1945. такође укинут српски језик, у Бугарској 1913, а на КиМ је привремено у службеној употреби.