Zašto svi hoće da komadaju Makedoniju
28. 01. 2018. u 08:00
Pregovori o imenu bivše jugoslovenske republike opet pokrenuli priče o mogućem rasparčavanju. Nove mape podele između četiri države crta strah od velikoalbanske dominacije. Srbija ne iskazuje pretenzije na teritoriju svog suseda

U Skoplju protesti se smenjuju jedan za drugim / Foto AP
DEO Grčkoj, deo Srbiji, deo Bugarskoj i deo Albaniji. Ovako "rešenje" makedonskog pitanja vidi grčka javnost okupljena oko nedeljnika "Elefteri ORA" koji je objavio mapu Makedonije rasparčane između četiri njena suseda.
Mapa je osvanula usred najnovije krize u odnosima Grčke i Makedonije zbog imena ove bivše jugoslovenske republike, što je izazvalo veliku uznemirenost u grčkoj javnosti. Takođe, u samoj Makedoniji opet bukti kriza, ovog puta zbog zakona koji izjednačava makedonski i albanski jezik, a koji je predsednik Đorđe Ivanov odbio da potpiše.
Priče o podeli Makedonije nisu ništa novo, s tim što se uglavnom pominjala podela na dva dela - albanski i makedonski, a 2015. godine u javnost je isplivala i inicijativa da se Makedonija podeli na - bugarski i albanski deo. U svakoj varijanti, Albancima bi pripalo pola Makedonije, pa se postavlja pitanje da li je strah od velikoalbanske dominacije u regionu pokrenuo i razmišljanja o podeli između Grčke, Srbije, Bugarske i Albanije, pri čemu bi upravo Albanci dobili najmanji deo.
PROČITAJTE JOŠ - Cipras bez podrške lidera opozicije uoči pregovora sa Makedonijom
Proroković podseća da se u nekim analitičkim krugovima u Grčkoj još pre deceniju i po spominjala takozvana izlazna strategija za Makedoniju, koja je podrazumevala njenu podelu ili prekrajanje granica.
- Grčke kolege su navodile da se to čini zbog pretnje "velikom Albanijom" - ističe naš sagovornik. - Sada, koliko su to bile projekcije pojedinaca, koliko nekakva polutajna razmišljanja državnih struktura, ne znam. Tek, važno je podvući da su razmišljanja iz Grčke posledica, a uzrok je priča o stvaranju treće albanske republike na Balkanu, takozvane Iliride, koja će doprineti funkcionalnom povezivanju svealbanskog prostora od Skoplja do Skadra i od Gostivara do južne Mitrovice.

Da je mapa koja se pojavila izraz nečijih težnji koje postoje već godinama, smatra i analitičar iz Skoplja Aleksandar Mitevski. On podseća da je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov još 2015. upozorio da se dogovara plan da Bugarska i Albanija imaju zajedničku granicu.
PROČITAJTE JOŠ - Teško do dogovora Atina - Skoplje
- A to znači da se Makedonija podeli na dva dela - bugarski i albanski - rekao je Mitevski za Sputnjik.
Ovaj analitičar navodi i to da su Bugari od trenutka kad je Makedonija postala samostalna država tvrdili da je Ohrid njihov, kao i deo istočne Makedonije do Strumice. To, kako kaže, nije tvrdio bilo ko, već tadašnji vladini službenici, ministri ove države.
- Za Bugare je Makedonija samo deo otcepljen od matice i smatraju da će ona kad-tad morati da se vrati. Albanija, sa druge strane, traži zapadni deo Makedonije, potez Skoplje-Veles-Struga. A bivši državni vrh Srbije u jednom momentu je severni deo Makedonije nazivao južnom Srbijom. Za Grčku je već sve poznato, iako je do početka šezdesetih godina severni deo Grčke bio praktično makedonski, i to su istorijski fakti - analizira Mitevski.
Proroković kaže da je Makedonija već podeljena na dva dela i da je Ohridski sporazum to stanje uokvirio:
- Sada je došlo vreme da se ide dalje. Preko Ohridskog sporazuma, ka novim rešenjima i širim ovlašćenjima za Albance. Makedonija će posle promene ustava biti konfederacija. Tako da očekujem da i u institucionalnom smislu to postane nova BiH. Postojeća politika u Makedoniji mogla bi voditi ka tome da Albanci u narednoj deceniji potpuno preuzmu Makedoniju.
O grčkoj mapi koja deli Makedoniju na četiri dela, istoričar Čedomir Antić kaže:

Foto Tanjug
- Grčki nacionalizam, povređen krizom, štednjom... sada povećava zahteve. Čuje se da reč "Makedonija" neće biti prihvatljiva u sastavu promenjenog imena. Postavljeni su zahtevi za promenu imena mnogih objekata u Makedoniji. U takvoj atmisferi zahtev za rasparčavanje Makedonije je samo ekstremistički odjek te radikalizacije.
A kada je reč o Srbiji, znatan deo naše istorije vezan je za Makedoniju.
Antić podseća da je tradicionalno srpska zona u Makedoniji bila oblast između Šare, albanske granice i linije Ohrid - Veles - Egri Palanka.
Ali, kaže on, srpski narod je u toj oblasti asimilovan ili proteran.
- U slučaju podele, Srbija treba da bude poslednja koja će činiti bilo šta osim da brani našeg nesrećnog suseda - uveren je Antić.
PROROKOVIĆ je uveren da je neophodna nova međunarodna konferencija o raspadu Jugoslavije.
- Zapadne zemlje su "streljale Badinterov zaključak" na Kosovu u februaru 2008. I šta sada? Nema više jedinstvenog principa, sve je otvoreno i podložno reviziji. Dakle, potreban je novi standard za sve države proistekle iz SFRJ - kaže naš sagovornik.

700.000 GRKA U BJRM?
U slučaju "razvoda" Albanaca i Makedonaca, mapa Balkana će se promeniti na našim severnim granicama (Grčke) - spekuliše u subotnjem broju grčki list "Katamerini". Pišući o eventualnom "plišanom razvodu" Albanaca i Makedonaca, list procenjuje da će da nastanu "velika Albanija" i "velika Bugarska", da će Srbi i Turci da se izmešaju, a da će Grčka da požuri da "pruži pomoć" svojoj manjini od 700.000 Grka (!) u BJRM. Time će da se aktivira lančani, domino efekat, kao noćna mora.
Rigoleto
28.01.2018. 08:05
To pripada Srbiji.
Znam samo da je mene puno bolelo kada su se dogovarali obpodeli Kosova. Tako da nisam da Srbija pripaja deo Makedonije. Kad tad ce se opet cepati. Jedino sta treba da se pripoji Srbiji je Republika Srpska.
@Nebojsa007 - Sto ce ti tudje kada ni svoje ne mozes da sacuvas?
Нека им Киро Глигоров помогне сада. Нама одговара да имамо границу са Грчком. Није ми жао македонаца, шта су тражили добили су. А при томе повлачили су стално антисрпске потезе. Трева покушати заштити нашу мањину и покренути процес повратка тог становништва коријенима.
To vidi Grcka jer se boji da Makedonija,ne uzmi 60km. do Atine ,od Bugarsku 30km.do Sofije ,a Srbiju do Nisa.i nesto u Vojvodini,Albanija Nama ne treba.
Komentari (19)