CRNOGORSKI NOVINARI PORUČUJU: Radimo u uslovima cenzure

M. S.

23. 01. 2018. u 13:06

Sindikat medija Crne Gore zahteva promene Zakona. Iz SMCG se žale na loš ekonomski položaj i plate ispod državnog proseka

ЦРНОГОРСКИ НОВИНАРИ ПОРУЧУЈУ: Радимо у условима цензуре

Nagrađeni novinari Foto S. D.

CRNOGORSKI novinari i novinarke rade u uslovima cenzure i auto-cezure i njihovi tekstovi moraju da prate politiku za koju se zalaže medij u kojem su zaposleni. Ovo je povodom Dana novinara na konferenciji za medije pred zgradom Skupštine kazala predsednca Sindkata medija Crne Gore Marijana Camović, koja je istakla da je ekonomski položaj, prema mišljenju 67 odsto anketiranih novinara u istraživanju SMCG, oslabio, i to u odnosu na prošlu godinu, te da više od 50 odsto zaposlenih prima manje od 500 evra, što je ispod proseka na nivou države.

- Zbog svega toga od poslanika i poslanica smo tražili da izmene Zakon o medijima kako bi makar delimično popravili situaciju - kazala je Camovićeva.

Pročitajte još:Pljevlja: Istražiti paljenje vozila dopisnika „Novosti”

Podršku SMCG dali su predstavnici Evropske federacije novinara (EFJ), Mreže za etičko novinarstvo (EJN), Udruženja novinara Kosova i sindikata novinara Hrvatske i Srbije.

- Sindikat medija je predložio da budući Zakon o medijima sadrži odredbe koje će zaštititi dostojanstvo novinara i garantovati slobodu u radu jer će se na taj način doprineti unapređenju profesonalizma medija u ostvarivanju njihove javne funkcije. Predloženo je uvođenje prava novinara da odbije nalog urednika pod određenim uslovima i da se bez konsultacija sa autorom teksta njegov sadržaj suštinski ne sme menjati. Takođe, predlog je i da osnivači medija preuzmu troškove sudskih postupaka po tužbama zbog objavljenih tekstova, jer sad imamo situacije da medij ostavi novinara da se sam nosi sa sporovima i snosi troškove postupka.

ČESTITKA PREMIJERA VLADA Crne Gore nastaviće da bude odgovoran i posvećen partner medija i da podržava rad Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva pretnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija, štiteći integritet i bezbednost novinara i medijskih poslenika u Crnoj Gori - kaže se u čestitci premijera Duška Markovića.

Camovićeva je saopštila i da je zatraženo od Skupštine da pristupi i izmenama Zakona o elektronskim medijima jer postojeći ne omogućava stabilno finansiranje lokalnih javnih emitera koji zapošljavaju veliki broj ljudi i veoma su značajni za sve građane opština u kojima postoje.

NAGRADE NAJBOLjIM PERIMA

DOBITNIK nagrade za životno delo Udruženja novinara Crne Gore je penzionisani novinar "Pobjede" Čedomir Radusinović. Žiri Udruženja, u sastavu Tihomir Burzanović (predsednik) i članovi Slaviša Đorđević i Milan Šćekić, nagradu za reportažu "Boško Pušonjić" dodelio je novinaru Radija Crne Gore Miomiru Boškoviću. Prvu godišnju nagradu ravnopravno su podelile novinarke Nezavisnog dnevnika "Vijesti" Ivana Gudović i Jadranka Ćetković, dok je druga godišnja nagrada pripala Vladimiru Otaševiću, novinaru "Dana". Treću godišnju nagradu podelili su novinari "In4S" Gojko Raičević i Danilo Ajković iz portala "FOS medija". Danica Korać, novinarka portala "Sedmica", dobila je nagradu za najboljeg mladog novinara. (S. D.)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije