Potrebna dalja afirmacija ljudskih prava

M. S.

22. 01. 2018. u 20:23

U Ženevi predstavljen Nacionalni izveštaj o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori

Потребна даља афирмација људских права

Zoran Pažin
Foto: Tanjug

Nacionalni izveštaj o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori predstavljen je, u ponedeljak u Ženevi, pred Savetom Ujedinjenih nacija za ljudska prava, u okviru trećeg ciklusa Opšteg periodičnog pregleda stanja ljudskih prava u državama članicama UN.

Predstavljajući izveštaj, šef crnogorske delegacije, potpredsednik Vlade Zoran Pažin, istakao je da su sveobuhvatne nacionalne reforme, kojima je ostvaren visok stepen zaštite i afirmacije ljudskih prava i sloboda, bile najbolja preporuka Crnoj Gori za ostvarenje ključnih spoljno-političkih ciljeva, pristupanja NATO i napretka na putu ka punopravnom članstvu u EU.

U proteklom četvorogodišnjem periodu, saopštio je potpredsednik Pažin, ostvaren je vidan napredak u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije, uvedena su nova zakonska rešenja koja efikasnije štite od diskriminacije, omogućavaju dalje osnaživanje žena i devojčica, unaprjeđuju borbu protiv trgovine ljudima i uspešnije štite prava osoba sa invaliditetom.

Pročitajte još - Pažin pripremao Sašu za sud?

Pažin je kazao i na oblasti u kojima je potrebno raditi još više, poput borbe protiv nasilja u porodici, odnosno nasilja nad ženama i decom, naglašavajući da država i pravosudni organi u ovoj oblasti moraju pružiti snažniju i efikasniju zaštitu žrtvama nasilja i odlučnije i rigoroznije delovati protiv nasilnika.

Naveo je da, uprkos produktivnoj saradnji državnih institucija i NVO na unapređenju položaja lica s invaliditetom, praksa pokazuje da su ove osobe još uvek izložene društvenoj marginalizaciji, što jasno ukazuje na potrebu za daljim osnaživanjem kako samih lica s invaliditetom, tako i kapaciteta institucija i njihovih resursa.

Potpredsednik Pažin je izrazio zahvalnost članicama UN koje su učestvovale u diskusiji, kao i svim organizacijama civilnog društva koje su dale prilog i podstakle interes članstva za stanje u Crnoj Gori.

Posebno se zahvalio na doprinosu instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore i nevladinim organizacijama u Crnoj Gori, saopštila je crnogorska Vlada, naglašavajući da su posle interaktivnog dijaloga u toku prezentacije Izvjleštaja, u diskusiji učestvovale 73 države i Crna Gora je dobila oko 180 preporuka država članica UN za dalju afirmaciju ljudskih prava i sloboda.

- To je na nivou prosečnog broja preporuka koje države članice UN dobijaju u okviru trećeg ciklusa Opšteg periodičnog pregleda, kaže se u saopštenju.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije