Skoplje se povuklo ka rešavanju 25-godišnjeg spora sa Grčkom, EK pozdravlja

Tanjug

05. 01. 2018. u 17:43

Evropska komisija pozdravila je potez koji je vlada u Skoplju povukla ka rešavanju 25-godišnjeg spora sa Grčkom oko imena makedonske države.

Скопље се повукло ка решавању 25-годишњег спора са Грчком, ЕК поздравља
Evropska komisija pozdravila je potez koji je vlada u Skoplju povukla ka rešavanju 25-godišnjeg spora sa Grčkom oko imena makedonske države.

EK se sada nada da će videti "konkretne rezultate", objavio je briselski portal Euraktiv, pozivajući se na portparola EK.

Održavanje dobrih odnosa među susedima, uključujući i postizanje rešenja o pitanju imena prihvatljivog za obe strane, pod pokroviteljstvom UN, ostaje i dalje od suštinske važnosti, istakao je zvaničnik EK, čije se ime ne navodi.

"U tom smislu, pozdravljamo korake koje je preduzela vlada (u Skoplju) da se uključi u razgovore sa kolegama u Grčkoj kako bi se ojačali dobrosusedski odnosi i nadamo se da će se to pretočiti u dalje konkretne rezultate", naveo je portparol EK.

Euraktiv prenosi da su levičarske vlade u Atini i Skoplju optimistične po pitanju rešenja tog pitanja koje predstavlja prepreku za Makedoniju što se tiče ulaska u EU i NATO.

Grčki premijer Aleksis Cipras je rekao da je optimista po tom pitanju, ali da je ostalo tek da se vide koraci druge strane (Skoplja).

Grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas je juče poručio da Atina želi da u ovoj godini reši višedecenijski spor u vezi sa imenom Bivše jugoslovenske republike Makedonije, ocenivši da će to doprineti dobrobiti celog Balkana.

"Mislim da će 2018. biti godina kada će spoljnopolitička pitanja, koja su decenijama zaglavljena u mulju, biti rešena. Svi ćemo doprineti dobrobiti celog Balkana", rekao je Kocijas novinarima.

Kocijas je naveo da vlada pregovara po pitanju imena i podržava "kombinovani naziv koji će se sveobuhvatno koristiti", ali nije izneo detalje s tim u vezi.

Atina je blokirala pokušaje Makedonije da se pridruži NATO-u i suprotstavlja se njenim težnjama ka članstvu u EU jer tvrdi da ime Makedonija podrazumeva polaganje teritorijalnih prava nad severnim grčkim regionom koji nosi isti naziv, navodi britanska agencija.

Grčka preti da će podršku Makedoniji za dalje integracije u međunarodna tela uskraćivati sve dok ne promeni svoj naziv, a Atina je pristala samo da se u međunarodnim organizacijama koristi naziv "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija" kao privremeno rešenje dok se spor ne reši.

Istovremeno, u intervjuu za grčku televiziju Alfa o pitanju imena govorio je makedonski premijer Zoran Zaev.

Zaev, u prvom intervjuu za neki grčki medij, "potvrđuje nameru da doprinese pregovorima, uz uzajamne ustupke, po pitanju imena BJRM (Makedonije)".

"Obraćajući se i narodi Grčke i narodu svoje zemlje, Zaev tvrdi da je u najvećem interesu obe zemlje da pronađu rešenje u prvoj polovini 2018", dodaje TV Alfa.

Makedonski premijer govori o zajedničkim interesima dve zemlje, kao i o grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu, njegovom koalicionom partneru Panosu Kamenosu, i o lideru opozicione partije Nova Demokratija Kirijakosu Micotakisu.

Prema navodima televizije, on otkriva šta je to što on ima zajedničko sa grčkim premijerom i navodi da je možda "Bog hteo tako, da se pronađe rešenje za pitanje imena".

"Zoran Zaev se odriče prakse svog prethodnika Nikole Gruevskog i objašnjava zašto se ne slaže sa stavom prethodnih premijera da su građani Skoplja jedini naslednici Aleksandra Velikog", navodi se u onlajn saopštenju televizije Alfa.

Intervju, prema navodima grčke televizije, otkriva namere Skoplja i obim ustupaka koje je Makedonija spremna da načini.

Intervju sa Zaevim će biti emitovan u nedelju u 20 sati po grčkom vremenu, odmah nakon najvažnijih vesti na televiziji Alfa koja je već najavila 30-minutni program - "Intervju Zaeva za Alfu", navodi makedonska agencija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije