Javni poziv Srbima da prijave imovinu!

S. MIŠLjENOVIĆ

11. 12. 2017. u 08:59

Nakon pritiska medija, odobren dodatni rok za registraciju nekretnina u FBiH. Građanima BiH koji žive u inostranstvu daje se 60 dana da završe tu proceduru

Јавни позив Србима да пријаве имовину!

Bihać panorama Foto cazin.net

NAKON što su mediji razglasili da će Srbi iz Federacije BiH, u novom procesu zamene starih zemljišnih knjiga novim katastarskim evidencijama u Federaciji BiH ostati bez imovine ako je što pre ne prijave - usledila su i objašnjenja iz Federacije BiH.

Građani BiH koji žive u inostranstvu i nisu čuli za Projekat registracije nekretnina u FBiH mogu da se jave na oglas i od tog momenta daje im se rok od 60 dana da završe proceduru u vezi sa upisom nekretnina, izjavio je direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Željko Obradović.

Prema njegovim rečima, do sada je Projektom registracije nekretnina obuhvaćeno 56 opština, a u 33 je započeto uspostavljanje zemljišne knjige na osnovu katastarskih podataka.

On je istakao da građani srpske nacionalnosti u BiH, ali i svi ostali, nemaju nikakvog razloga za brigu zbog ovog projekta i odbacio kao dezinformaciju tvrdnju da se u FBiH, ukoliko se u roku od šest meseci niko ne javi za registraciju nekretnine, ona upisuje na državu.

UPIS DO 2020. PROJEKAT registracije nekretnina započet u septembru 2013. i završava se krajem januara 2020. godine, a cilj mu je usaglašavanje katastarskih i zemljišno-knjižnih podataka u urbanim sredinama FBiH. Do danas je u FBiH više od 370.000 vlasnika rešilo pitanje knjiženja svojih nekretnina.

- Svako zlo, pa i ta dezinformacija, ima svoju dobru stranu jer se ljudi sada informišu za svoje nekretnine. Slali smo obaveštenja putem Radija RS, Radija Stari Grad i BH radija - rekao je Obradović. - Svi koji propuste rok od 60 dana, imaju mogućnost da zatraže produženje roka na 90 dana.

Mile Marčeta, predsednik Zavičajnih socijaldemokrata i jedan od srpskih povratnika u Drvar, kaže da mnoge stvari u FBiH prođu nezapaženo ukoliko mediji o tome ne izveštavaju.

Smiljka Knežević, predsednica Udruženja Krajišnika iz Bijeljine,kaže da, u slučaju da se vlasnici nekretnina ne jave u roku od 60 dana od objave oglasa, postoji opasnost danadležni sud uknjiži kao vlasnika državu ilipojedince koji svoje pravo dokazuju putem državine (stvarno držanje nekretnina u posedu 10 odnosno 20 godina) ili putem lažnih ugovora o kupoprodaji.

- Važno je da stvarni vlasnici u roku od 60 dana od objave oglasa prijave svoja prava na nekretninama u Zemljišno-knjižnoj kancelariji nadležnog suda podnošenjem dokaza o vlasništvu - overena kopija ugovora o kupoprodaji, rešenja o nasleđivanju - pojašnjava Knežević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Max

11.12.2017. 09:05

A, koji je zakonski rok za uknjizavanje imovine?!(nevezano za ovo sto su sad smislili da narod treba da uknjizava imovinu u roku od 60 ili 90 dana)

Kako Da Ne

11.12.2017. 21:48

Iza ovoga se nekrije nista drugo nego jos jedan ocajnicki pokusaj da se domognu srba sa svojih "crnih lista"!!! Uplasi se covek za imovinu pa CAP!Ista politika koju primenjuje i tzv. Rep. Kosovo.......dodjete na granicu oni se nasmese i kazu "Dobrodosli! Podjite sa nama u susednu prostoriju....."a iz nje pravac u pritvor zbog ratnih zlocina iako ste bili maloletnik za vreme rata.......komedija.....